Головні новини

Арабська мафія вкрала в українського олігарха монету. Її вага — 100 кілограмів

У Берліні перед судом постали учасники, мабуть, самого незвичайного пограбування останніх років. Троє юних арабських мігрантів вкрали з музею величезну золоту монету лише за допомогою ручки від сокири, мотузок, сходи і візки.

Монетка на мільйон

Берлінський музей Боде, а точніше, розташований в ньому Монетний кабінет — рай для нумізмата. У фондах музею зберігається понад півмільйона оригінальних монет і банкнот, більшість з яких знаходиться в дуже хорошому стані, а також близько 300 тисяч гіпсових зліпків та інших дуплетів грошових знаків. Монети часів Стародавньої Греції та Риму, Візантії, середньовічної Європи і Азії, мідні, срібні, золоті… Навіть далекого від світу нумізматики відвідувачу все це пишність може запаморочити голову.

Одним з найпомітніших експонатів виставки довгий час була величезна монета «Великий кленовий лист», відлита канадським Королівським монетним двором у 2007 році з чистого золота. Її номінал становить мільйон доларів, але колекціонери оцінювали її на 4,3 мільйона доларів. На лицьовій стороні монети зображений профіль королеви Великобританії Єлизавети II, номінал і рік випуску монети, а на задній — символ Канади — кленовий лист, назва країни, вага монети і напис «чисте золото». На момент випуску монета товщиною три сантиметра і діаметром 53 сантиметри вважалася найбільшою в світі і була внесена в Книгу рекордів Гіннесса. За даними виробника, в монеті 99,999 відсотка вмісту золота.

Вкрадена монета

Всього було продано п’ять «Великих кленових листів», оригінал залишився на монетному дворі. Одна з монет опинилася в особистій колекції англійської королеви, дві вирушили в Арабські Емірати, а ще одним з покупців, імовірно, став український олігарх Борис Фуксман, двоюрідний брат кінопродюсера Олександра Роднянського. Бізнесмен не став зберігати реліквію будинку: у 2010 році він здав її в постійну оренду музею Боде, щоб нумізмати зі всього світу змогли подивитися на дивину.

Пограбування економ-класу

Однак величезна золота монета приваблювала, як виявилося, не тільки колекціонерів. В ніч на 27 березня 2017 року експонат безслідно зник. Злодії діяли зухвало і дещо старомодно: вони піднялися на третій поверх музею через вікно по сходах з розташованого біля стін музею залізничного мосту. Сигналізація не спрацювала. Злочинці розбили ручкою від сокири ящик з куленепробивного скла, викотили монету до вікна, скинули її вниз і на тачці по мосту через річку Шпрее довезли до прилеглого парку. Там вони спустили монету, ще раз опустивши її, злізли з мосту по мотузках і поїхали на поджидавшей їх машині. Цікаво, що жоден інший експонат злодії не чіпали, хоча їх вартість порівнянна, а то й вище вартості «Великого кленового листа».

Ранок співробітники музею вважають, що, раз двері і вікна не відкриті, то викрадачі все ще знаходяться в музеї. На місце прибув загін із сотні поліцейських, але знайти в будівлі нікого не вдалося. Зате на сусідніх коліях криміналісти виявили залізну розсувну драбину і значних розмірів вм’ятину. Трохи віддалік, біля парку, знайшлися кинута садова тачка і мотузки. Тим же вранці на одній з підземних парковок Берліна поліція виявила палаючий автомобіль, імовірно, належав грабіжникам. Також злочинці в масках потрапили на камери зовнішнього спостереження магазину, розташованого неподалік від музею.

Директор музею Бернхард Вайссер не міг повірити в те, що сталося. Спочатку він вирішив, що хтось занадто рано вирішив влаштувати першоквітневий розіграш. Потім подумав, що це просто позапланові навчання з безпеки. Коли він зрозумів, що злочин стався насправді, у нього затремтіли коліна. «Я відразу задався питанням: як таке взагалі могло статися? Як вийшло обійти наші системи безпеки, які не давали збій десятиліттями? А ще я відразу подумав про співробітників, але, на щастя, ніхто не постраждав», — зізнався він. Вайссер зазначив, що, якщо монету вдасться повернути, він планує виставити її в експозиції, в якому б стані вона не була.

Затримання одного з підозрюваних. Берлін, 12 липня 2017 року.

В ході розслідування поліцейські прийшли до висновку, що в події замішана ліванська мафія. На вуличних гонках, проведених однією з арабських кланів, їм вдалося виявити ще один підозрілий автомобіль. 5 липня 2017 року його вилучили після незаконної вуличної гонки. Однак у листопаді того ж року зловмисники спробували знищити докази: вони прокралися на поліцейську парковку, де стояли конфісковані автомобілі, і залили салон піною з вогнегасника. Але поліцейські все одно змогли знайти докази до цього — на оббивці сидінь залишилися сліди золота.

Арабська мафія

Влітку 2017 року близько 300 поліцейських взяли участь у масштабному рейді проти ліванської мафії. В ході нього були заарештовані троє підозрюваних. Вони видали свого спільника-сторожа, і незабаром його теж затримали. У їх будинку поліція виявила зброю, «невелику шестизначну суму» готівкою, одяг, взуття і п’ять автомобілів. Все це конфісковано: експерти шукають сліди золота на цих речах. Через рік поліція конфіскувала майно клану Реммо на 9,3 мільйона євро (715,1 мільйона рублів). Обшуки були проведені в 77 квартирах по всьому Берліну.

За словами прокурора Мартіни Лемб, злочинці хоч і прокололись з екіпіровкою, але постаралися з конспірацією. Всього у поліції було 13 підозрюваних, всі з яких виявилися пов’язані з ліванським кланом Реммо. «Всі вони були братами, кузенами і синами відомих нам злочинців», — зазначила вона.

У німецькій пресі часто з’являється інформація про арабських клани, які орудують на території берлінського округу Нойкелльн. З-за популярності теми на телебаченні навіть з’явився серіал про арабських злочинців під назвою «Чотири блоку». Відомо про десять злочинних сім’ях, однак скільки саме людей в них входить, інформації немає. Одні джерела говорять, що кілька сотень людей, інші вважають, що їх вісім чи навіть десять тисяч, і вони живуть по всій Німеччині.

Тим не менш політик від партії Соціальних демократів Тому Шрайбер, розробив план по боротьбі з організованою злочинністю з 40 пунктів, підкреслює, що далеко не всі члени злочинних сімей насправді пов’язані з криміналом. «Лише два-три відсотки з цих людей пов’язані зі злочинністю», — зазначив він. У той же час джерела в поліції вважають, що займаються криміналом від десяти до п’ятдесяти відсотків членів кланів.

Кадр із серіалу «4 блока» про арабських мафіозних кланах в Берліні

І хоча клани займаються в основному наркоторгівлею і проституцією, час від часу вони не гребують грабежами. У 2009 році злочинці увірвалися в найвідоміший магазин країни KaDeWe і винесли ювелірні прикраси на сім мільйонів євро. Украдене так і не знайшли. Час від часу члени кланів трапляються на жорстоких вбивствах — наприклад, у 2017 році 20-річний ліванець забив людини бейсбольною битою серед білого дня в центрі міста.

«Тоді не знайшли накрадене і зараз не знайдуть золото. Якщо навіть людина опиняється у в’язниці на кілька років, але отримує кілька мільйонів євро, то він зазнає», — заявив білоруський Ралф Гадбан, що працює в соціальній сфері і вивчає організовану злочинність в Берліні. Чоловік не здивований, що заарештували настільки молодих людей, — до них судді, як правило, більш поблажливі. «Інших підозрюваних — тих, хто придумували і планували злочин, — спочатку треба знайти, а потім довести їх причетність. Заарештовані ні за що не зрадять їх», — додав він.

Більшість іммігрантів з Лівану прибули в Берлін наприкінці 1970-х — початку 1980-х років, рятуючись від громадянської війни. Однак, за словами Гадбана, кілька кланів в той же час приїхали з південного сходу Туреччини і мають змішане національне походження. «Вони всі різні і навіть по-різному вимовляють свої прізвища, тому порахувати їх дуже непросто. Іноді у них немає громадянства, іноді є турецькі паспорта. У багатьох є ліванський громадянство, але вони не отримують паспорти — навіщо, якщо їх депортують?» — розмірковує чоловік.

Габдан стверджує, що 30 років намагався донести до уряду країни інформацію про організованої злочинності, але прислухатися до нього і щось робити поліцейські почали лише нещодавно. Шрайбер назвав ці слова дурістю і додав, що поліцейський департамент по боротьбі з арабської організованою злочинністю з’явився десять років тому, також це напрямок курирує свій прокурор. «Проблема тільки в тому, що ми поки не можемо зупинити зростання злочинності. Вони продовжують маскувати нелегальні організації під легальні і їм добре це вдається», — зазначив політик.

Час правосуддя

Імена обвинувачених, згідно з німецькими законами, повністю не називаються. Однак журналістам вдалося дізнатися, що перед судом постали брати Ахмед Р. і Вайси Р. 20 і 24 років та їхній 22-річний кузен Виисам Р. Преса припускає, що вони входять в ліванський злочинний клан Реммо. Їм допомагав 20-річний охоронець Денис Ст., який надав викрадачам інформацію про системи безпеки музею. Він був шкільним другом Ахмеда і зараз навчається на фельдшера. Всі обвинувачені перебувають на волі під підпискою про невиїзд, однак на їх майно накладено арешт.

У четвер, 10 січня, розпочався судовий процес над злочинцями. Усі четверо обвинувачених, що заперечують свою провину. Адвокат одного з чоловіків Торальф Нединг зазначив, що слідство не надало жодного істотного докази провини його підзахисного. Він також засудила журналістів за те, що обвинувачених пов’язали з кланом Реммо, проте заперечувати не став. Головний прокурор Мартіна Лемб вимагає, щоб злочинці відшкодували збитки і сплатили 4,3 мільйона доларів. Якщо їх визнають винними, їм загрожує до десяти років тюремного ув’язнення.

Борис Фуксман

В кінці минулого року Борис Фуксман зізнався, що дуже сильно переживав після злочину. «Я відчував біль. Проблема не у втраті чотирьох мільйонів. Монета була застрахована. А в тому, що в мене вкрали річ, яку я любив, якої я пишався», — розповів він.

Поліцейським так і не вдалося виявити монету. Вони припускають, що її або вивезли за кордон, або «переплавили і розрізали на дрібні шматочки».

«>

14.01.2019
12:15
Источник

Most Popular

To Top