Головні новини

Чому українцям доведеться платити за воду сусіда і діряві труби: все про нововведення ЖКП

Жителі багатоповерхівок, які не мають лічильників води, вже з січня будуть оплачувати внутрішньобудинкові втрати води, а також її можливе розкрадання сусідами.

Також будуть платити за «зайву» воду всі проживаючі в будинках, де 100% квартир обладнані водомірами. Як повідомили нам в Асоціації водоканалів України, це передбачено Законом «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» та методикою обліку цих послуг, яка вступила в силу з 25 січня.

Нові правила

Законом та методикою передбачено, що постачальники тепла і води зобов’язані встановити загальнобудинкові прилади обліку тепла та води безпосередньо на вході в житлове або нежитлове приміщення та отримувати оплату повинні лише на підставі їх свідчень. Наприклад, водоканал може вимагати гроші за кубометри води, доставлені до житлового будинку. А ось за подальший її витрата споживачі платять по-різному, залежно від того, в якому будинку вони проживають і від відсотка встановлених у ньому водомірів.

Як роз’яснила нам директор з інформполітики Асоціації водоканалів України Вікторія Яковлєва, якщо показання всіх квартирних водомірів опиняться в сумі менше, ніж свідчення загально будинкового водоміра, то в ОСББ і жилкооперативах, де, як правило, всі квартири обладнані лічильниками води, порядок оплати «зайвих» кубів встановлює їх правління. Рекомендується розподіляти допоплату пропорційно показаннями квартирних водомірів.

Хто «за сусіда»

Найбільше постраждають ті, у кого немає квартирних лічильників. Якщо зараз вони платять за воду за нормами, виходячи з кількості зареєстрованих мешканців (з 2015 року — 5 куб. м холодної води на людину), то з 25 січня на них повісять весь перевитрата. Наприклад, в будинку з ОСББ є 100 квартир, всі вони з лічильниками. Загальнобудинковий водомір холодної води показав 1100 куб. м води за місяць, а всі квартирні лічильники води в сумі — 1000 куб. м. Це може бути за рахунок похибки показань приладів і протікання через труби всередині будинку, вже за общедомовым водоміром, наприклад в підвалі. Але мешканці квартири, які брали участь 15 кубів, сплатять ще 1,5 куб. м, використовували 2 куб. м — оплатять ще 200 л, а ті, хто взагалі водою не користувався, нічого платити не будуть.

За такою ж схемою нарахують оплату в будинках, де за утримання будинку відповідають керуючі компанії, при цьому у 100% квартир і нежитлових приміщень (офіси, магазинчики) є водоміри. А от у будинках, де водомірів встановлено менше, ніж у 100% квартир, рахунки за весь перевитрата виставлять мешканцям, у яких їх немає. Тобто — можуть вимагати сплатити зайвих 20-30 кубів води на місяць, або 400-600 грн.

«Довести провину Жеку буде складно»

Фахівці в сфері ЖКГ кажуть, що жителям жеківських будинків буде складно довести провину балансоутримувача у витоках.

«Важко зрозуміти, як мешканці будинку, яким управляють колишні жеки, а це в основному будівлі, яким 50-60 років і комунікації в них зношені доведуть факт протікання води в підвалі, якщо вони не мають туди доступу, — говорить експерт по ЖКГ Андрій Нікончук. — Керуючі компанії (жеки) неохоче йдуть назустріч, треба писати скарги, оббивати пороги. А вода тим часом випливає, гроші в платіжки «капають».

І ще: за оцінкою Асоціації водоканалів, в Україні не більше 10% багатоповерхівок на 100% оснащені квартирними водомірами. Тобто 90% городян ця проблема не торкнеться, а самими «крайніми» виявляться ті, хто платить за нормами. За словами Нікончука, це, як правило, малозабезпечені люди і асоціальні елементи. Перші отримають субсидію на оплату «комуналки», другі просто не будуть платити, в результаті їх за борги можуть через суд виселити з квартир, які, до того ж, у таких людей нерідко не приватизовані, що посилить соціальну напруженість.

Нагадаємо, раніше стало відомо, що за рішенням Кабміну при борг за комуналку понад 340 грн будуть позбавляти субсидії. Так, тепер термін прострочення по платежах, при якому можуть скасувати держдопомогу, з двох місяців зменшили до 30 днів.

При цьому українці помітно наростили борги за «комуналку», а саме «плюс» 23 мільярда за рік. Вже традиційно найгірше українці оплачують послугу газопостачання. При цьому в грудні 2018 року населення сплатило за житлово-комунальні послуги 10,7 млрд гривень.

«>

12.02.2019
12:36
Источник

Most Popular

To Top