Чорний HR: стала відома схема фіктивного найму на роботу

Українець запідозрив компанію у шахрайському прийнятті на роботу: на сайті Пенсійного фонду він виявивши, що має 1,5 роки стажу в компанії, в якій ніколи не працював. Робота була не за його профілем, через що йому кілька разів відмовляли у працевлаштуванні престижні компанії.

Як фейковий «стаж» шкодив кар’єр єрі

Свою історію мешканець Києва в’ячеслав розповів на одному з форумів. Він несподівано виявивши, що має 1,5 роки стажу у фірмі, у якій насправді ніколи не працював.

«Переглядаючи свій трудовий стаж на сайті пенсійного фонду, з подивом виявивши, що приблизно 8 років тому я півтора роки нібито пропрацював в одній фірмі. Проблема в тому, що «працевлаштований» був, швидше за все, якимось чорноробом, типу водія або працівника складу. З цією конторою у мене тоді був укладення договір на надання послуг, звідси вони і малі доступ до моїх даних. Дзвонитиму тепер до їхнього директора з персоналу – подивимося, що скажуть. 4 штуки баксів зарплати у тій годину хтось же в кишеню поклав», – розповів в’ячеслав на форумах.

Він додав, що, можливо, через цю фейкову «роботу» він мав проблеми при влаштуванні в інші фірми.

«А я-то думаю, чому з певного моменту у мене почалися проблеми при працевлаштуванні на топові позиції в серйозні контори. Там після всіх етапів співбесід служба безпеки мене банила. Тепер зрозуміло – неправдиві дані в анкеті, та й «досвід» м яко кажучи, не релевантний», – говорить чоловік.

На фірмі все спростовують

Юристи кажуть, що в подібних ситуаціях порушення закону з боку «роботодавця» не виключене. Адже, укладаючи з підприємством договір підряду, людина і справді надає свої дані, паспорт, ідентифікаційний код.

«Те, що цей чоловік каже, теоретично може бути. Роботодавець від його імені має підробити заяву про прийом на роботу, підробити всі підписи про отримання заробітної плати, а потім ще підробити підпис на заяві про звільнення. Я не думаю, що на такий злочин пішли б заради чужої зарплати», – коментує адвокат компанії «Климчук і партнери» Віталій Старовойт.

Юрист припускає, що в цій ситуації автор посту міг просто помилятись щодо факту працевлаштування.

«Людина може помилятись щодо самого факту працевлаштування. Чоловік зайшов на сайт Пенсійного фонду, перевірив, чи сплачувався за нього ЄСВ, і побачив, що в тієї годину ЄСВ сплачувався. Зазначу, що ЄСВ сплачується, коли людина працює офіційно, або коли працює за договором підряду. І якщо автор пише, що в нього був укладення договір надання послуг (так званий «договір цивільно-правового характеру (ЦПХ)»), то ЄСВ за нього платили, і це було вказано на сайті ПФ.

Роботодавці так роблять, щоб ухилятись від сплати податків. Їм простіше оформити людину, яка в них працює за договором ЦПХ, сплачуючи за неї мінімальний ЄСВ, ніж брати на роботу офіційно. Я припускаю, що автор повідомлення дізнавшись про те, що за нього платили ЄСВ.

Звідси у людини і виникали проблеми при влаштуванні на роботу. В неї запитували: «Ви працювали?», він відповідав: «Ні», а по базі видно, що за нього платили ЄСВ», – говорить Віталій Старовойт.

Як розказав «КРАПЦІ» в’ячеслав, поки на фірмі спростовують факт, що такий випадок взагалі був.

«Поки там заперечують, що такий випадок був. Розібратись до кінця я сьогодні не зміг, бо було мало часу. Продовжу завтра. Сьогодні дійсно був озвучений варіант, що в моєму випадку був договір підряду, бо вони таким займались в ті роки. Альо я не знав, що мені оформляли як їхнього працівника. Лише випадково подивувавшись свої дані на сайті Пенсійного фонду, я виявивши зайве місце роботи. Там вказаний розмір зарплати, який я отримував на цьому місці роботи. Альо інформації про посаду немає. У будь-якому випадку, хтось привласнив гроші, скориставшись моїми даними», – сказавши «КРАПЦІ» в’ячеслав.

Як перевірити роботодавця

Перевірити свій пенсійний стаж можна на порталі електронних послуг ПФ. Юристи радять зробити це не тільки тім, хто підозрює, що їх могли «працевлаштувати», а й людям, які вже працюють та хочуть переконатись, що їх оформили правильно.

«Людям, які оформилася на роботу не за договором ЦПХ, а за наказом про прийняття на посаду, я б рекомендував через деякий час звернутись до ПФ і переконатися, чи дійсно сплачує за нього роботодавець ЄСВ. Бо може бути так, що людину на роботу приймуть і видаватимуть у касі зарплату, але роботодавець не буде сплачувати ЄСВ. І тоді цей стаж не увійде в пенсійний», – радить юрист.

«>

Источник

Most Popular

To Top