Дмитра Фірташа підвела «битовуха» – Олігарх

За рішенням Верховного суду, облгази і міськгази зобов’язані встановлювати побутові лічильники газу населенню за свій рахунок

Днями жителі Кривого Рогу відсвяткували перемогу у затяжному спорі з місцевою газопостачальною компанією. Питання в ньому стояло руба: за чий рахунок у місті будуть встановлені індивідуальні прилади обліку споживання газу. Свій внесок у перемогу криворіжців внесла місцева влада, підконтрольна Рінату Ахметову. Таким чином, засновник СКМ заклав під свого колишнього партнера по Оппоблоку Дмитра Фірташа бомбу уповільненої дії: криворізький досвід може бути використаний мешканцями десятків інших регіонів України для того, щоб перекласти витрати на установку лічильників на плечі «облгазів».

На фото – Дмитро Фірташ

Протистояння ПАТ «Криворіжгаз» з споживачами почалося навесні минулого року. Тоді мешканці одного з багатоквартирних будинків міста, які створили ОСББ, подали до суду позов «про визнання права на забезпечення та встановлення споживачам індивідуальних газових лічильників». Окрема частина заяви позивачів була присвячена обґрунтуванню твердження про те, що лічильники мають бути встановлені газовою компанією саме за свій рахунок. «Структуру тарифу «Криворіжгазу», у період з 2011 р. по теперішній час закладається встановлення квартирних лічильників. Законом №3533 «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» передбачено, що фінансування робіт з оснащення приладами обліку населення здійснюється за рахунок суб’єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території», – зазначалося в позові.

В ході розгляду було встановлено, що перед тим як звернутися до суду, позивачі провели загальні збори співвласників багатоквартирного будинку, на якому прийняли рішення мирним шляхом домовитися з міськгазом про встановлення індивідуальних приладів обліку. Для цього жителями було направлено Криворожгазу» відповідне звернення, то той, розглянувши його, відповів відмовою, який був мотивований відсутністю джерел фінансування відповідних робіт. «Натомість «Криворіжгаз» запропонував нам або поставити загальнобудинковий лічильник, або врегулювати відносини шляхом підписання договорів на встановлення індивідуальних приладів обліку», – заявив в ході судових слухань один з позивачів. За його словами, ні те, ні інше пропозиція їх не влаштувало. У першому випадку воно не вирішувало проблему формування індивідуального рахунків, а в другому згадані договори передбачали встановлення лічильників за рахунок споживачів. В результаті з’ясування відносин боку перенесли в суд.

Все, на що виявилися здатними юристи «Криворіжгазу» – це заявити про те, що права позивачів не порушені відсутністю приладів обліку, «оскільки у разі встановлення лічильника газу з вини оператора ГРС, такий споживач не може бути відключений». Логічно, що рішенням Саксаганського районного суду Кривого Рогу 20 червня 2017 р. позов було повністю задоволено.

Газовики, правда, одразу не здалися. 20 грудня 2017 р. їм вдалося отримати на руки постанову Апеляційного суду Дніпропетровської області, скасовує рішення першої інстанції. У ньому говорилося, що «Кодекс газорозподільних систем» передбачає можливість встановлення загальнобудинкового приладу обліку газу. «При цьому ні Кодексом, ні Законом №3533 не передбачено зобов’язання забезпечення газопостачальною компанією саме індивідуальними приладами», – говорилося в мотивувальній частині постанови апеляційної інстанції.

Але городяни зуміли взяти реванш, і крапку в цьому протистоянні була поставлена 7 листопада. Верховний суд скасував рішення апеляційної інстанції на тій простій підставі, що воно суперечить розпорядженням Кабміну №259 від 25 квітня 2012 р. «Деякі питання забезпечення комерційного обліку природного газу». Воно зобов’язує газопостачальні організації вжити заходів для оснащення в повному обсязі квартир і приватних будинків приладами обліку». А оскільки рішення ВСУ є остаточним і не підлягає оскарженню, його висновки повинні будуть використовувати всі суди нижчих інстанцій при винесенні рішень у подібних суперечках.

На фото – Рінат Ахметов

Такий підсумок цього судового протистояння виглядає фантастично: вийшло, що пересічні українці побороли систему в особі «Криворіжгазу». Але все не так просто. На себе звертає увагу той факт, що за півроку до початку згаданого розгляду (у жовтні 2016 р.) виконком Криворізької міськради повідомив Верховну Раду про те, що «жителі міста відмовляються від встановлення приладів обліку газу на весь багатоквартирний будинок, вимагають соціальної справедливості, оскільки багатьом мешканцям міста вже встановлені індивідуальні лічильники».

Це важливо з двох причин. По-перше, за даними джерел «ОЛІГАРХА», згадана позиція місцевої влади була врахована Саксаганським райсудом Кривого Рогу при винесенні свого рішення. По-друге, загальновідомо, що Кривбас є сферою впливу мільярдера Ріната Ахметова.

Як відомо, його відносини з засновником Group DF Дмитром Фірташем, контролюючим «Криворіжгаз», зіпсувалися в 2017 р., коли активи Ахметова на 820 млн доларів були заморожені кіпрським судом за позовом компанії Raga Establishment у справі «Укртелекому». Офіційно їй володіє екс-глава Родовід Банку Денис Горбуненко, який, втім, давно вважається людиною з обойми Дмитра Фірташа. Тоді суд навіть заборонив Ахметову витрачати понад 20 тис. євро в місяць, завдавши удар по самолюбству мільярдера. В цьому році розкол між олігархами став очевидним: люди Ахметова і Фірташа не змогли прийти до єдиного знаменника в питанні визначення єдиного кандидата на виборах президента-2019 (сторона Ахметова висувала Олександра Вілкула – сина мера Кривого Рогу Юрія Вілкула, а «фірташівці» зробили ставку на Юрія Бойка), і в листопаді партія остаточно розкололася, ставши «надбанням» власника СКМ.

Проводити пряму паралель між цим політичним бродінням і вищезазначеним рішенням Верховного суду України, можливо, не варто. Але факт залишається фактом: саме на вотчині Ріната Ахметова створений прецедент для того, щоб повісити величезні витрати на всі облгази і міськгази України. А близько 75% з них, як відомо, контролює саме «віденський в’язень».


Надрукувати
Олег Кульбіда
«ОЛІГАРХ»
Источник

Most Popular

To Top