Головні новини

Харківські кримінальні мережі. Куди «ХТМ» витрачають міжнародні кредити

У 2019 році В «Харківські теплові мережі» увіллють 14 мільйонів доларів кредитних грошей. Ці кошти в мерії обіцяють повністю витратити на ремонт магістралей – щоб більше не зривати опалювальний сезон, як у цьому році. А тим часом прокуратура веде слідство у десятки кримінальних справ про розтрати і розкрадання коштів на «ХТМ» – у тому числі кредитних.

Гарні новини: у міськраді планують приступити до капітальної перекладки теплових магістралей, як тільки закінчиться опалювальний сезон. Гроші на це підприємство вже обіцяні. До Харкова приїжджав головний спеціаліст з енергетики Світового банку Санду Гидирим і запевнив чиновників, що в наступному році банк дасть 14 мільйонів доларів на модернізацію. Погані новини: Генпрокуратура підозрює, що кошти від попереднього міжнародного кредиту в «ХТМ» просто розікрали.

Нові кредити – старі проблеми

У цьому році Харків з працею і великим запізненням почав опалювальний сезон. Запускали системи майже місяць, у багатьох будинках, головним чином – у центрі, на Олексіївці і на Нових будинках – тисячі квартир залишалися без тепла при мінусовій температурі, жителі вулиці Морозова навіть змушені були перекривати дорогу, щоб влада звернула увагу на їх будинок. Бездіяльність міських чиновників і тепловиків викликала масову критику з боку харків’ян. Навіть зірки шоу-бізнесу підключилися. Музикант Сергій Бабкін звернувся до «керуючим містом» через Instagram.

«Були у батьків вдома. Води гарячої немає з серпня!!! Шановні, ви серйозно? Може, пора вже включитися?», – розкритикував чиновників артист.

Про те, що терміново треба щось робити з трубами, стало зрозуміло ще в лютому цього року. В опалювальному сезоні 2017-2018 на обладнанні тепломереж зареєстрували 781 ушкодження, в тому числі великі аварії, які сталися на фініші зими. В кінці лютого і на початку березня з-за шість масштабних аварій на тепломережах в Шевченківському, Київському, Немышлянском, Індустріальному, Слобідському, Основ’янському районах Харкова без тепла залишилося не менше 700 об’єктів, в основному – житлові будинки.

У червні 2018 року в міськраді прийняли рішення взяти гроші на труби позику у Світового банку. Перші 4 мільйона прийшли восени, тендери на проведення робіт провели пізно, тому на початку листопада дитячий садок № 349 у провулку Кінному, в центрі Харкова, ще гріли електрообігрівачем. Переможець тендеру, компанія «Тепло-квар», яка, до речі, є фігурантом кримінальної справи про розтрату 7,5 млн грн на ремонт тепломереж, не встигла перекласти труби до початку опалювального сезону.

Незважаючи на це, у Світовому банку продовжують давати гроші «ХТМ». 3 грудня віце-мер Ігор Терехов зустрічався з представником Світового банку Санду Гидиримом. Останній пообіцяв: гроші будуть.

– Потрібно починати цей процес вже зараз, щоб по закінченню опалювального сезону підрядні організації могли відразу приступити до роботи. Розраховуємо, що за весну і літо 2019 року все буде виконано, – заявив Гидирим.

Ці гроші – не перший транш кредитної історії «Харківських тепломереж». Комунальне підприємство вже має більше ста мільйонів доларів Міжнародному банку реконструкції та розвитку. Кредит ще й не почали погашати, а прокуратура вже запідозрила, що гроші привласнили посадові особи підприємства.

Хлопці на 100 мільйонів доларів

Великий кредит на масштабну реконструкцію «Харківські тепломережі» взяли в 2014 році. В рамках проекту «Підвищення енергоефективності в секторі централізованого теплопостачання України» Міжнародний банк реконструкції і розвитку (МБРР) видав КП «ХТМ» більше 107 мільйонів доларів. Програма розрахована на 2015-2020 роки. Гроші позичали на переобладнання котелень і ТЕЦ-3, а також на встановлення тисячі будинкових лічильників обліку тепла і перекладку 24 кілометрів труб.

Термін погашення кредиту – 18 років, на перші п’ять років, до 2020 року, у «Харківських тепломереж» – пільговий період. Погашати тіло кредиту і відсотки ще не почали, а посадові особи підприємства вже підозрюють у розтраті цих грошей. У квітні 2017 року Генпрокуратура України відкрила кримінальне провадження за частиною 3 ст. 191 КК України («Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем»).

Слідчі перевіряють контрагентів «ХТМ», зокрема, литовську компанію АБ «Эксис Індастріз». І в рамках цього кримінального провадження вони знайшли цікаву інформацію. Як стало відомо з ухвали Печерського суду від 24 квітня 2017 року, співробітники прокуратури проводили негласні слідчі дії – стежили за телефоном гендиректора «ХТМ» Сергія Андрєєва. З смс-повідомленнями з банку слідчі з’ясували, що на картковому рахунку посадової особи знаходиться 1 796 237,73 грн.

«Однак у поданій електронної декларації Генеральним директором КП «Харківські теплові мережі» за 2016 рік не відображені відомості про наявність грошових коштів у вказаному банку на картковому рахунку», – сказано в постанові суду. Тобто у директора «ХТМ» є якийсь таємний рахунок, на якому лежить більше півтора мільйона гривень, які були отримані невідомо від кого і за що.

4 грудня в офісі «Харківських тепломереж» проходили громадські слухання щодо затвердження нових тарифів на опалення і гарячу воду. Вони подорожчали відповідно на 17,8 % та 15,5 %. Юрист Харківської антикорупційного центру Володимир Рисенко поцікавився, було проведено внутрішнє розслідування з мотивів кримінального провадження, розпочатого Генпрокуратурою.

Головний інженер підприємства Олексій Лука назвав припущення про те, що на «ХТМ» розікрали гроші міжнародних донорів абсурдним.

– Давайте конструктивно працювати. У вас дилетантський підхід до цього питання, – відповів інженер общественнику. – У нас 10 складових по співпраці з Світовим банком, була проведена колосальна робота. За рахунок економічної ефективності конкретних заходів буде здійснюватися обслуговування кредитів. В наступному році п’ять напрямів повинні бути реалізовані, і ви побачите результати.

У КП “ХТМ” обговорюють нові тарифи. Фото: Костянтин Чегринский / KHARKIV Today

Незважаючи на кримінальне провадження, «за» підвищення тарифу все-таки проголосували. У ХАЦ впевнені: якби гроші міжнародних кредиторів використовувалися ефективно, ціну на тепло і гарячу воду не довелося б підвищувати.

– Вони скаржаться на те, що їм не вистачає коштів для беззбиткової діяльності. Кредит (МБРР у 2014 році був виділений з конкретною метою – на підвищення енергоефективності. Але ми не добилися від них інформації про те, скільки з цих 107 мільйонів доларів вони отримали і як їх використали. Якщо б ці 107 мільйонів вони дійсно витратили на підвищення енергоефективності, можливо, тариф не потрібно було б коригувати, – заявив «ХП» Володимир Рисенко.

Розтрата міжнародного кредиту – не єдине обвинувачення, яке Генпрокуратура висунула посадових осіб «ХТМ». Високопоставлені тепловики звинувачуються по десятках епізодів розтрат. При цьому підприємство регулярно отримує допомогу з міського бюджету – на останній сесії тепломережам видали 200 мільйонів гривень харківських платників податків. І поки прокуратура не досягла жодного обвинувального вироку, керівники підприємства будуть розпоряджатися грошима городян і кредиторів, як їм заманеться.

Чому їм дають гроші?

Багато з кримінальних проваджень щодо розтрати грошей на «ХТМ» були відкриті ще в 2012-2014 роках. Однак погана репутація підприємства не завадила ні МБРР, ні Світового банку видавати «ХТМ» кредити.

– Для банку важливо не наявність кримінального провадження, а кредитна історія. По КП «ХТМ» кримінальні провадження є, але немає рішень суду, ніхто не визнаний винним, – пояснює довірливість світових фінансових установ експерт з бюджетного аналізу діяльності органів місцевого самоврядування Олег Драгунів. – Тим більше, комунальне підприємство не може бути звинувачено у порушенні закону. Навіть якщо буде вирок, постраждає який-небудь умовний «Васєчкіну», посадова особа. Саме підприємство у будь-якому разі залишиться чистим – скажуть, що у нас були такі кадри, ми їх «почистили».

За словами експерта, банк дивиться на поручителів, які підписують гарантійні зобов’язання. У випадку з кредитом від МБРР ним виступило Міністерство регіонального розвитку. Крім того, для будь-якого банку важливо заставне майно. А ось що саме харків’яни залишаться повинні світовим фінансовим структурам, якщо КП «ХТМ» не розплатиться за кредитом, – таємниця за сімома замками, яку на підприємстві ретельно оберігають від городян.

“>

08.12.2018
12:58
Источник

Most Popular

To Top