Коболєв вирішив відвадити Гройсмана від Фірташа – Олігарх

Навіщо “Нафтогаз України” виставив рахунок на 6,6 млрд Кабміну

Глави НАК «Нафтогаз України» і Кабміну остаточно побили горщики: державна компанія виставила позов уряду на 6,6 млрд грн. У таку суму у Андрія Коболєва оцінили заподіяну опонентом шкоди. Але навіть якщо в «Нафтогазі» не доб’ються виплати, що дуже ймовірно, іміджеві цілі вже досягнуті: цим судовим процесом керівництво «Нафтогазу» у відкриту заявляє про свою непідконтрольність чолі уряду, з яким до цього кулуарно воювало два роки.

Позов з дев’ятьма нулями від «Нафтогазу» до Кабміну був зареєстрований в Господарському суді Києва ще 3 жовтня, але тільки тиждень тому в цьому процесі відбулося підготовче засідання. У його ході з’ясувалося, що держкомпанія хоче отримати від уряду 6,633 млрд грн. в якості компенсації збитку, який був заподіяний бездіяльністю відповідача. «Кабмін не визначив джерела фінансування та порядок визначення компенсації, що надається суб’єктам ринку природного газу», – йдеться у позові «Нафтогазу».

Юристи уряду вже подали клопотання, в якому просять суд закрити провадження у справі. Це логічно, враховуючи, що Кабмін – єдиний акціонер НАК «Нафтогаз України». Але в Андрія Коболєва так не вважають. «Через бездіяльність уряду «Нафтогаз» був змушений підписувати кредитні договори для покриття витрат при виконанні своїх зобов’язань з фінансування робочого капіталу», – так звучала позиція юристів НАК в суді.

До цього позову між сторонами вже були прецеденти судового протистояння. Наприклад, в минулому році «Нафтогаз України» оскаржив в адміністративному суді відмову уряду створити механізм та джерела компенсації збитків, що виникли в рамках «Положення про покладення спеціальних обов’язків» (ПСО, в рамках якого НАК поставляє газ за пільговими цінами газсбытам). Перша і апеляційна інстанції цей позов задовольнили, і зараз Кабмін намагається оскаржити ці рішення у Верховному суді (дата слухань поки не визначена). Тим не менш, той суперечка навряд чи може зрівнятися з сьогоднішнім: новітня історія України не пам’ятає прикладів, коли «Нафтогаз» ультимативно пред’являв б уряду у виплаті фінансові претензії, та ще й в такому розмірі.

Відповідь команди Гройсмана не змусив себе довго чекати: вчора стало відомо про те, що НАК отримав податкове повідомлення про заниження податкових зобов’язань по сплаті податку на додану вартість у розмірі 16,3 млрд грн. (у зв’язку з виграним компанією суперечкою у «Газпрому» в Стокгольмському арбітражі).

На фото – Володимир Гройсман

Одним словом, з боку ця ситуація викликає одну реакцію: Андрій Коболєв і Володимир Гройсман остаточно побили горщики. В принципі, це не новина. Відносини між ними не склалися ще в 2016 р., коли Гройсман став прем’єр-міністром, а вже через кілька місяців після цього його підлеглий, глава Мінекономіки Степан Кубів підписав наказ про передачу «Укртрансгазу» від «Нафтогазу» до його відомству. Зупинити цей процес тоді Коболєва вдалося лише завдяки підтримці західних донорів України, включаючи ЄБРР, які безпосередньо звернулися до уряду з проханням відновити статус-кво. Власне, з тих пір відносини глав «Нафтогазу» і Кабміну і не клеяться.

У цьому контексті сьогоднішньої мільярдної претензії державної газової компанії до своєму власникові немає ніякої сенсації. Але все ж цей позов багато означає. В першу чергу він говорить про те, що у Коболєва вже не бояться йти з відкритим забралом на Гройсмана. За даними джерел «ОЛІГАРХА», це пов’язано з недавньою тихій перемогою голови НАК над головою Кабміну в ще одному стратегічному протистоянні.

«Ви знаєте, що Володимир Кістіон (віце-прем’єр, права рука Гройсмана – «ОЛІГАРХ») нещодавно був відсторонений від контролю за енергетикою з боку Кабміну? Це було ініційовано Коболевым, який через тих же «західників» натиснув на уряд. Щоб ви розуміли, що зараз з боку Кабміну «Нафтогаз» ніхто не контролює. Ніхто», – говорить джерело «ОЛІГАРХА». Він припускає, що після нейтралізації Кістіона в «Нафтогазі» відчули явну перевагу над урядовими опонентами, після чого відкрили вогонь на поразку».


Надрукувати

Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Олег Кульбіда
«ОЛІГАРХ»
Источник

Most Popular

To Top