Новини Донецька

Кола по воді: як «ДНР» може перетворити Донецьку область в суху степ

Загроза повної зупинки водопостачання Донецької області по обидві сторони лінії розмежування приймає реальні форми та обриси. Окупаційні влади в ОРДО відкрито заявили про намір привласнити собі частину об’єктів компанії «Вода Донбасу», яка здійснює транспортування і доставку води у всі без винятку населені пункти Донеччини. Є у них вже і якась «дорожня карта», як «віджати» водоканали і перевести під контроль свого «держпідприємства». Порушення цілісності компанії «Вода Донбасу» означає тільки одне: води у кранах не буде. Зовсім.

Вода в окупації

Комунальне підприємство «Вода Донбасу» підпорядковується Донецької обласної військово-цивільної адміністрації і працює по обидві сторони лінії зіткнення. Централізована подача води здійснюється на відстань 260 км від річки Сіверський Донець по каналу Сіверський Донець-Донбас. Вода йде спочатку через підконтрольні української влади Слов’янськ та Краматорськ, проходить через контрольовані бойовиками «ДНР» населені пункти, потім починає живити неоккупированные Волноваху і Маріуполь.

«Ми не можемо зупинити десь подачу води і змушені працювати як на підконтрольній, так і на непідконтрольної території. Будь-яка зупинка компанії на будь-якій ділянці всій протяжності водоводів призведе до нестачі води по всій території Донецької області«, — розповідає перший заступник голови Донецької облдержадміністрації Євген Вілінський.

Люди, які працюють на об’єктах на окупованій території, є повноцінними працівниками КП «Вода Донбасу». Генеральний директор підприємства призначається керівником Донецької обласної ВГА.

Всього на окупованій частині Донецької області в «Воді Донбасу» працює близько 7 тисяч осіб. Зарплати їм нараховуються на рівні підрозділів, які забезпечують водопостачання у конкретних населених пунктах. Кожне підрозділ веде свою господарську діяльність, витрачає на свої потреби з водопостачання споживачів стільки грошей, скільки збирає. При цьому великі інфраструктурні проекти фінансуються за рахунок «Вода Донбасу»: компанія за зібрані кошти проводить численні ремонти на об’єктах водопостачання, закуповує труби і необхідне обладнання.

«На підконтрольній території співробітники отримують зарплату, і вона налічується в українській гривні, на окупованій території, на жаль, вони змушені оперувати російськими рублями, які є там розрахунковим елементом. Тому що платежі з населення збираються в рублях… Зрозуміло, що ми не можемо перевезти ці гроші, щоб покласти частину на рахунку в Пенсійному фонді та сплатити єдиний соціальний внесок. Тому ми пішли на такий крок, керівництво компанії прийняло рішення, що для того, щоб люди не втрачали свій пенсійний стаж, вони частину внесків сплачують на підконтрольній території у гривні за кожного з них. Єдине, всіх грошей, які акумулюються на українській стороні недостатньо, тому існує певна заборгованість компанії саме по виплатах єдиного соціального внеску і внеску в ПФУ«, — розповів Євген Вілінський.

Він також повідомив, що населення ОРДО платить за спожиту воду, інша справа, що тарифи з 2014 року на непідконтрольної території не змінюються. Збирають ці гроші місцеві водоканали, які є частиною єдиної системи водопостачання. Вони отримують воду з каналу Сіверський Донець — Донбас, прокачування і доставку води за яким забезпечує підприємство «Вода Донбасу»

Саме «грошові» водоканали і стали об’єктом інтересу окупаційних властей.

«Дорожня карта» з «віджиму»

В кінці січня окупаційна влада ОРДО заявили про підготовку «дорожньої карти» щодо переходу частини комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» під контроль так званої «ДНР». «Міністр» будівництва та житлово-комунального господарства «ДНР» Сергій Наумець повідомив, що буде створено «республіканське» підприємство, в яке увійдуть всі водоканали окупованих міст і районів, і «всі співробітники компанії будуть оформлені на цьому підприємстві«. Формальною причиною для таких заяв стали затримки заробітної плати працівників водоканалів в окупованих містах. Нібито українська компанія не платить, а «ми заберемо і все буде добре».

«Заборгованість по зарплаті дійсно існує, але вона має штучний характер, і подальші події мене наштовхують на думку, що вона спеціально спровокована. Тому що існує велика заборгованість споживачів, які знаходяться на окупованій території. Це корпоративні споживачі, які управляються окупаційною адміністрацією. Фактично сьогодні окупаційна адміністрація робить все, щоб платежі в потрібній кількості не надходили співробітникам компанії «Вода Донбасу«, — заявив перший заступник голови Донецької ОДА.

Ось, наприклад, «Донецький міськводоканал» не належить «Воді Донбасу», знаходиться під управлінням колаборантів і «фактично вони не розраховуються належним чином за поставлену «Водою Донбасу» воду». «Відповідно, у компанії немає ресурсу для того, щоб виплатити зарплату своїм працівникам у тому ж Донецьку«, — пояснив Євген Вілінський.

Про те, що заборгованість по зарплаті є, підтверджують і працівники «Води Донбасу», які працюють в ОРДО. «Раніше був великий провал у виплатах, платили 10%, 15 %, 30% із-за цього є заборгованість за кілька місяців. Зараз погашають активніше — платять десь по 70 %«, — розповів «ОстроВу» один з працівників «Води Донбасу» в окупованій Горлівці.

«Ми щомісяця платимо, тільки не в повному обсязі – 70%, коли 80%. Як виходить. Це все залежить від кількості грошей, які ми зібрали з населення на підприємстві. З-за того, що тариф тут дуже низький, то грошей не вистачає. І запчастини, і ремонти робити — це все йде з цих грошей«, — пояснює джерело в КП «Компанія «Вода Донбасу».

Саму «дорожню карту» в «Воді Донбасу» не бачили і знають про неї лише з гучних заяв окупаційних властей.

«Мова, начебто, йде про окремих водоканалах… Чим це загрожує? Вже перша хвиля пішла – у нас різко впали платежі населення (після заяви окупаційної влади – ред). В тому плані, що «ви розберіться, а ми поки не будемо платити»… Якщо водоканали відійдуть місцевим компаніям, то незрозуміло, чи будуть нам взагалі платити за воду. Це прискорить відтік кадрів з компанії. Це теж небезпечно«, — говорить джерело в компанії га окупованій території.

Вже зараз в таких тимчасово непідконтрольних української влади містах, як Тельманове, Старобешеве, Новоазовськ не вистачає лінійного персоналу, аварійників, почав йти черговий персонал – ті, хто працює на насосних, штат співробітників на очисних станціях не укомплектований. Про дефіцит кадрів говорить джерело в Горлівці: «У бригаді до війни було 10 чоловік, залишилося п’ятеро. З них троє – пенсіонери, готові піти в будь-який момент. Робочих рук не вистачає«.

Вичленення водоканалів єдиної системи на користь так званої «ДНР» призведе до того, що ті будуть збирати кошти з населення і зовсім не розраховуватися потім за поставлену воду з компанією «Вода Донбасу». «Це буде означати, що вся фінансова навантаження з транспортування води по всій Донецькій області ляже тільки на нашу сторону, а це абсолютно неприпустимо, просто немає такого ресурсу… Вся компанія зупиниться. Вони зараз пиляють сук, на якому сидять. Для нас це дуже дивно «, — підкреслює Євген Вілінський.

Згоден з ним і джерело в керівництві «Води Донбасу». «Якщо заберуть не тільки водоканали, але і фільтрувальні, то стоїть питання вже принципово, як забезпечити регіон питною водою… Як вони можуть забезпечувати самі себе водою, якщо джерело води знаходиться в Слов’янську! Вони (окупаційна влада ОРДО — ред.) просто не розуміють, які будуть наслідки… Канал не зможе працювати після третього підйому, після Горлівки, якщо не буде подальшого розбору води. Я навіть не уявляю наслідків… «, — говорить він.

Компанія може працювати тільки як єдине ціле, інших варіантів немає. «Канал може керуватися тільки з однієї точки — централізовано. Два диспетчери на зв’язку – це неможливо. Я не уявляю… найгірші наслідки, що вся область залишиться без водопостачання. Є резервні водосховища, але і в цьому випадку Донецьк, Макіївка, Горлівка протримаються на воді водосховища місяць — півтора. Єнакієве — трохи більше, місяця на три вистачить. Ну і все!«, — упевнений фахівець «Води Донбасу», що працює на неконтрольованої території.

Вода поза політикою, поза війни

Позиція окупаційної влади ОРДО викликає подив ще й у зв’язку з тим, що тільки в середині січня економічна робоча група Тристоронньої контактної групи по врегулюванню ситуації в Україні домовилася провести аудит компанії «Вода Донбасу» для подальших капітальних вкладень і модернізації. «Сторони домовилися провести з допомогою Міжнародного комітету Червоного Хреста аудит компанії «Вода Донбасу». Це основна передумова для капвкладень«, — сказав тоді спецпредставник ОБСЄ в Тристоронньої контактної групи Мартін Сайдик.

Перший заступник голови Донецької ОДА Євген Вілінський пояснює, що поки що аудит має лише рамкові визначення – мовляв, так, визначилися, що треба провести обстеження. Раніше ЮНІСЕФ проводила оцінку ризиків, у тому числі і фінансових, де були визначені основні проблеми компанії — і тарифні, і технічні, і людські. «Зараз мова йде про більш глибокому дослідженні, яке дало б нам відповідь, як далі розвивати компанію як єдине ціле, як єдину компанію, яка може забезпечити водопостачання по всій Донецькій області«, — сказав він.

Основним агентством був визначений Міжнародний комітет Червоного Хреста, який і буде підбирати аудиторів. Глава делегації Міжнародного Червоного Хреста в Україні Алан Эшлиманн поділяє занепокоєння українських властей з приводу заяв про можливий перехід частини комунального підприємства «Вода Донбасу» під контроль окупаційних властей так званої «ДНР». «Я дізнався цю інформацію зі ЗМІ, і досить стурбований нею, оскільки не розумію, як можна розділити компанію«, — заявив Эшлиманн.

Українська сторона підкреслює, що вода завжди була поза політикою, поза війни» і не використовувалася для шантажу. «Чотири з половиною роки конфлікту «Вода Донбасу» з усіх сил, які були, забезпечувала водопостачання всій території… Ми реагували, ремонтували, запускали… Не залишали людей без води!», — нагадує співробітник компанії.

У Донецькій облдержадміністрації є інформація, що вже сьогодні по лінії міжнародних організацій, по лінії ООН, окремих посольств йде тиск на російських колаборантів, щоб ті припинили свою деструктивну діяльність. Це, мабуть, єдина можливість врятувати Донецьку область від повного зневоднення.

Галина Покровська, «Острів»

Источник

Most Popular

To Top