Новопризначений член Вищої ради правосуддя Лариса Іванова: хрест на правосудді

19-20 грудня 2018 року на з’їзді суддів України обрали чотирьох нових членів Вищої ради правосуддя. У ВСП потрапила і екс-суддя Вищого госпсуду Лариса Іванова. Раніше вона обиралася до Верховного суду, але під час конкурсу отримала негативний висновок Громадської ради чесноти: невідповідність офіційних доходів родини фактичного способу життя. Але явна корупція — не те, на що звертають увагу судді при голосуванні, тому на з’їзді за Ларису Броніславівну проголосувало аж 180 осіб.

Знайомтеся, новопризначений член Вищої ради правосуддя Лариса Броніславівна Іванова.

З 1993 Лариса Іванова почала працювати помічником Голови арбітражного суду Києва. В 1996 році і сама стає суддею цього ж відомства. А ось в період з 2002 по 2011-й ще і займав адміністративну посаду заступника голови.

За президентства Януковича і через рік після призначення головою Вищого господарського суду одіозного Віктора Татькова туди переводять та Іванову. Там вона пробула до розформування відомства і створення Верховного суду, куди новообраний членкиня ВСП теж намагалась, але вибула.

В тему: «Кнопкодавство»: Верховний суд визнав незаконним звільнення Радою скандального судді Татькова

На цьому етапі слід окремо відзначити «досудейский» період роботи Іванової, бо він є живою темою для обговорення під час співбесіди з ВККС. У комісії виникли питання до численних активів Лариси Брониславовны. Їх походження суддя пояснила роботою в Німецькій Демократичній Республіці за часів СРСР. Нібито там вона встигла побути і кочегаром, і нормувальником в цеху і навіть збирала полуницю на полях. Однак інформацію про трудову діяльність такі відомості не внесла. Виявляється, все ж існують такі люди, які змогли з часів Радянського союзу і донині зберігати і, головне, — примножувати власні активи.

Станом Іванової цікавилися журналісти одного з центральних телеканалів. В інтерв’ю вона повідомила неправдиву інформацію про його походження, мовляв, «працювала 10 років за кордоном за валюту» і під час співбесіди з ВККС визнала це. (Насправді в біографії Іванової є період не 10 років, а в 5 років і 5 місяців, який суддя, на той час член сім’ї військовослужбовця, теоретично могла проживати в НДР до повернення і працевлаштування в Україні. Теоретично, в цей же період суддя могла здобувати вищу фахову освіту в закладі зразок Інституту КДБ СРСР ім. Андропова або йому подібному закладі, і тому приховала у своїй біографії цей факт, замінивши його усними розповідями про своє «працевлаштування» в НДР — А.).

Як відомо, новообраний член ВРП входив в пул суддів Татькова-Ємельянова, за яким Генпрокуратурою здійснюється досудове розслідування за фактом незаконного втручання в систему автораспределения справ. Ними було створено аж 45 суддівських спеціалізацій, значна кількість яких мало штучний характер і дублювалося, вважають прокурори. Це дозволяло з великою ймовірністю направляти потрібні справи потрібні суддям. Лариса Іванова хоч і відсутня в списку суддів, які отримували справи внаслідок такого методу, однак вона систематично була у складі колегій суддів, які працювали за такою схемою.

Громадська рада чесноти знайшов не менш 7 рішень, прийнятих Іванової у складі колегії за участю боку НАК Нафтогазу. Чотири таких рішення припадають на час, коли її син Антон працював юристом. На думку ОСД, суддя має в таких випадках оголошувати самовідвід, чого зроблено не було.

У свою декларацію родинних зв’язків Лариса Іванова записала сина суддю, дочка нотаріуса, і дружину брата — теж суддю.

Ми проаналізували наявні в публічному доступі декларації Лариси Іванової за 2014, 2015, 2016 та 2017 роки. Доходи кандидата складалися виключно із заробітної плати судді. Чоловік всі роки отримував мінімальну пенсію, в 2016 році задекларував дохід від надання майна в оренду, а вже у 2017-му він вперше показав відсотки від вкладів та 781 900 грн, отриманих від підприємництва.

Лариса Іванова з чоловіком Володимиром мають по дві земельні ділянки в межах Києва та Києво-Святошинського району. Всі придбані наділи вже в період суддівства, а деякі з них — безкоштовно. За даними ОСД, суддя має принаймні два приватизованих ділянки, а це викликає сумнів щодо дотримання нею окремих статей Земельного кодексу.

Відомо, що один ділянка в районі Межигір’я орієнтовною вартістю 50 тис. доларів подарований дочки.

Також подружжя на двох задекларували п’ять квартир загальною площею 323 кв. м у Києві (дві з них у новобудові вартістю в 100 тис. доларів), придбаними в період з 1997 по 2009 роки, тобто коли Лариса Броніславівна вже працювала в суді. Тільки оплата за комунальні послуги таких хором обійдеться в копієчку.

Тепер переходимо до найцікавішого. Крім цінних квартир і ділянок, що у власності подружжя Іванових є великий будинок у Києві, який вписується в декларацію як недобудови. Хоча приміщення виглядає завершеним.

В тему: Суддя Вікторія Джарти: плювок в громадянське суспільство

Нагадаємо, саме цим будинком цікавилися журналісти. Лариса Броніславівна пояснила, що «працювала 10 років з чоловіком за кордоном за валюту», мовляв так і накопичила. Однак це твердження спростувала ОСД у своєму висновку.

До речі, зверніть увагу на будинок по сусідству — там живе рідний брат Лариси Брониславовны Євген Сокуренко, дружина якого працює в Господарському суді Київської області.

Син Лариси Брониславовны — Антон Іванов, також діючий суддя Господарського суду, але Луганської області. Він в 2012-му купив простору квартиру в Києві на 106 кв. м, заплативши за неї 695 477 грн. В тому ж році отримав і приміщення на 61 кв. м від управління житлового забезпечення. На той момент йому було 26 років.

Лариса Іванова записала у свою декларацію про доходи авто чоловіка Mitsubishi Pajero і дочки HONDA CR-V 2011 року випуску, яким сама ж і користується. Кросовер — власність Галини Іванової, вона приватний нотаріус. В мережі такий автомобіль-ровесник продають за 450 000 грн з пробігом 89 тис. км. Згідно з даними податкової, це трохи більше офіційного доходу Галини Володимирівни в період з 2012 по 2016 рік.

Крім того, син новообраного члена ВСП Антон у 2009 році купив автомобіль AudiА5, але з невідомих причин не задекларував його вартість. Зараз такий автомобіль продають не дешевше, ніж за 359 450 грн. До речі, за даними ОСД, в рік покупки машини Антон Іванов ще не мав адвокатського посвідчення і проживав з батьками. Ймовірно, з транспортом йому теж допомогли батьки.

Аналізуючи майно сім’ї Іванових, ОСД зробив висновок, що лише за офіційними даними власних декларацій сім’я Іванових витратила за 9 років (з 2002 по 2011 роки) на придбання нерухомості та цінного майна орієнтовно 259 тис. доларів США, що перевищує суму їх офіційних доходів за цей час.

В тему: Суддя з Хмельницького Альбіна Ковальчук: приховування корупційних доходів

За даними ОСД, істотні витрати припадали на закордонні подорожі. Громадськість, звіривши дані з суддівського досьє, нарахувала витрат на 150 тис. грн. Зокрема, у 2016 році було два виїзду в Туреччину і один раз до Словаччини автомобілем. У 2015 році сім’я перебувала за кордоном сумарно майже місяць.

Як бачимо, джерела походження майна судді Іванової викликали багато запитань у представників громадськості. Втім, якщо до процесу добору суддів хоча б частково була залучена громадськість, то судді над суддями, а саме такою є Вища рада правосуддя, вибирають без будь-якої участі громадськості. За законом, більшість членів ВСП обирається самими суддями, тобто самі судді обирають тих, хто зможе їх карати за наступні проступки. Однак є серйозні сумніви щодо того, наскільки самостійним є вибір самих суддів.

Так, за кілька днів до з’їзду суддів був оприлюднений список з чотирьох переможців на посади членів ВСП, яких вже погодили «зверху». За дивним збігом, саме ці чотири кандидатури, серед яких і Лариса Іванова, були обрані членами Вищої ради правосуддя. Чи можна говорити про яку-небудь незалежності судової системи, якщо майже 200 суддів готові без питань голосувати за заздалегідь узгоджені кандидатури, а не робити власний вибір? Питання риторичне.

Очевидно, що без зміни правил обрання суддівських кваліфікаційних органів навряд чи можна говорити про проведення успішної судової реформи.

Дана інформація була офіційно передана в Національне антикорупційне бюро України, Національне агентство з питань запобігання корупції.

Джерело: PROSUD

Переклад: Аргумент

На тему:


Источник

Most Popular

To Top