Плюс 30% до платіжці за воду та до 50% — за тепло. Як українців змусять платити за себе і за сусіда

Плюс 30% до платіжці за воду та до 50% — за тепло. Як українців змусять платити за себе і за сусіда 13.02.2019

Українцям доведеться платити за комуналку ще більше. В кінці минулого місяця набула чинності «Методика розподілу між споживачами обсягів спожитих в будівлі комунальних послуг».

Якщо говорити простіше — Мінрегіон придумав як примусити мешканців багатоповерхівок платити за так званий «небаланс», тобто, «зайві» воду і тепло, які пішли на будинок, але не зафіксовані квартирними лічильниками. Це можуть бути, наприклад, втрати води через діряві труби у під’їзді або тепло, яке йде на обігрів «вулиці».

Нова методика — частина нормативки до закону «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», ухваленим парламентом в 2017р.

Постачальники послуг відреагували на нові можливості блискавично. «Київодоканал», наприклад, вже попередив жителів столиці, що з лютого змінюються принципи нарахування за воду та водовідведення. Загальна схема буде виглядати так: компанія вирахує різницю між показами загальнобудинкового і квартирних лічильників. І цю різницю поділять на всіх мешканців. Якщо квартирні лічильники є у всіх «зайве» розкидають пропорційно обсягу споживання (чим більше основний рахунок на воду, тим вище і плата за надлишки). Тим, у кого лічильників нема, нарахують з розрахунку на кожного мешканця.

Правда, вже після того, як новина розлетілася по ЗМІ, «Київводоканал» прибрав це оголошення зі свого офіційного сайті. І поширив заяву про те, що «спростовує інформацію, ніби методика розподілу між споживачами обсягів спожитих в будівлі комунальних послуг починає діяти вже з лютого. Застосування методики почнеться з моменту, коли будуть прийняті Правила надання житлово — комунальних послуг. Станом на сьогоднішній день такі Правила знаходяться в стадії опрацювання», — заявили в «Киеводоканале».

До речі, в наказі Мінрегіону №315, яким затверджена Методика, чітко зазначено, що він набирає сили з моменту офіційної публікації — без додаткових умов.

Тому комунальники, з якими поспілкувалася «Країна» — дійсно на низькому старті.

«У нас була нарада з цього приводу. Нас тепер цікавить тільки будинковий лічильник. З нього повинно бути сплачено, а якщо показання будинкових та квартирних лічильників не збігаються — різницю платять мешканці», — пояснив «Країні» голова «Житомирводоканалу» Андрій Нікітін.

Це ж правило взяли на озброєння і тепловики. У підсумку, як підрахував співзасновник Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич, платіжки на воду і тепло можуть вирости до 20-25%. «Але там дуже багато нюансів», — попередив Марунич.

Не виключено, що одним із них стане відстрочка скандальної Методики або її вибіркове застосування. Цілком можливо, що після широкого громадського резонансу, регулятор дійсно обсмикне комунальників, щоб не псувати перед виборами рейтинги влади.

«Країна» розумілася як українці платитимуть за «зайві» воду і тепло.

Домовик тариф

Нова Методика — це об’ємний талмуд, нашпигований триповерховими формулами. Але всі їх можна укласти в кілька нескладних схем, які, в принципі, вже прописали в «Київводоканалі».

По-перше, тепер постачальники мають право отримати гроші за весь будинок, і їх, власне, не цікавить обсяг води або тепла пішов у квартири, а який — загубився по дорозі.

По-друге, «зайві» воду і тепло (різниця між показниками будинкового та квартирних лічильників) будуть ділити на всіх мешканців. Якщо будинок повністю обладнаний квартирними приладами обліку, то поділять за формулою: хто більше спожив за своїм лічильником, той більше оплачує і надлишків. Для тих, у кого лічильників нема, формула інша — нарахують на кожного, хто користується послугою. Варто відзначити, що мова йде не про воду на прибирання сходового майданчика або опалення під’їзду. За них українці вже і так платять — в тарифі за комунальне обслуговування будинку та придовомой території.

Доплачувати доведеться за втрати, які можуть взятися звідки завгодно.

«По воді найпоширеніші втрати — це витік через труби (що особливо актуально для старих будинків) і «експерименти» з квартирними лічильниками, коли мешканці ставлять на них магніти, щоб уменьшись показання по своїй квартирі. Але в будинковому обліку утворюється «нічийний» надлишок», — пояснив Нікітін.

За його словами, чим більше квартир обладнано квартирними лічильниками, тим нижче загальнобудинкові втрати.

«Якщо 100% квартир з приладами обліку, втрати — 1-5% в місяць. Якщо тільки 75% можуть доходити до 20-30%. Тому людям зараз вигідніше ставити лічильники за свої гроші, ніж переплачувати. Адже в середньому людина споживає за лічильником 4 куба, а без лічильника йому можуть нарахувати і за 60 кубів», — розповів Нікітін.

Тобто, якщо взяти середньостатистичний будинок на 100 квартир, де лічильники є не у всіх, виходить, що середнє споживання води в місяць буде близько 1600 кубів (з 16 кубів на сім’ю з 4 чоловік). 30% втрат — це 480 кубів. У Києві куб холодної води коштує близько 16,7 грн., всього виходить трохи більше 8 тис. грн. або по 80 грн. з квартири.

По теплу та гарячу воду втрати можуть бути ще більше — до 50%. Адже більшість українських багатоповерхівок, м’яко кажучи, не енергоефективні. Картинки з тепловізорів, на яких буквально світяться вікна в під’їздах і стіни будинків — це норма для левової частки старого житлового фонду. І тепер оплачувати все це українцям доведеться зі своєї кишені. Якщо зараз людям приходять платіжки за опалення середньостатистичної квартири по 2-3 тис. грн. в місяць, то з лютого може бути ще на 600-1000 грн. більше.

За задумом влади, «Нові правила будуть стимулювати людей створювати ОСББ, скидатися і за свій рахунок ремонтувати діряві труби, утеплювати будинки, загалом, підвищувати енергоефективність. Тільки так вони зможуть мінімізувати втрати, іншого способу немає», — каже Дмитро Марунич.

«У старій версії закону про ОСББ було передбачено, що держава бере участь в останньому капітального ремонту, перед тим, як передати будинок на баланс мешканцям. Але в останньому варіанті цю норму прибрали. Дійсно мешканцям доведеться латати дірки за свій рахунок, а це колосальні гроші, або ж переплачувати за воду і тепло з кожним роком все більше і більше, адже житловий фонд зношується», — говорить глава Житлового союзу України Олександр Скубченко.

Доведеться самим ставити лічильники і латати труби

Втім, формули у новій методиці не переконали експертів. У них виникла маса питань до розподілу «зайвих» води і тепла.

«По-перше, як бути з субсидиантами. За них «зайве» заплатить держава або вони самі, зі своєї кишені. По-друге, як бути з тарифами. Адже у них вже закладено втрати постачальника, і українці вже їх оплачують. Причому, це чимала сума. Наприклад, в тариф по теплу на втрати можуть закладати до 18% (в залежності від постачальника). По ідеї, якщо платити за втрати потрібно окремо, то їх повинні прибрати з тарифу. Але чи буде це зроблено — питання», — каже Дмитро Марунич.

Голова адвокатської компанії «Кравець та партнери» Ростислав Кравець вважає, що в наявності спроба влади змусити споживачів заплатити двічі. І це може стати підставою для оскарження цієї методики в суді. «Ми найближчим часом через суд спробуємо спочатку призупинити дію цього документа, а потім — зовсім го скасувати. Наявні грубі порушення законодавства. Документ був прийнятий без громадського обговорення та відповідних експертних висновків, невиправдано покладає витрати монополістів на споживачів тощо», — говорить Кравець.

Окреме питання — самі будинкові лічильники. Ними обладнані далеко не всі багатоповерхівки. Наприклад, по воді середній показник по Україні — 35% (у Києві — близько 100%, в деяких містах — до 10%), по теплу — близько 50% (у Києві — до 90%). Як бути з іншими будинками — поки неясно.

«Мешканці можуть ставити лічильники за свої кошти, потім ці витрати розбиваються на п’ять років і закладаються в тариф. Або ж ці програми фінансують місцеві влади», — каже Нікітін. Общедовомой лічильник коштує в середньому 20-50 тис. грн. Тобто, в багатоповерхівці на 100 квартир кожній родині доведеться скинутися по 200-500 грн. Якщо поставити лічильник на тепло, то потрібно буде здавати вже до 1 тис. грн. А з урахуванням робіт з энергоффективности, ремонту труб та ін. загальна сума з кожної квартири може зрости до 10 тис. грн. і більше. Зрозуміло, що такі гроші знайдуть далеко не всі мешканці.

Плюс — в методиці зазначено, що якщо немає лічильника, то нарахування йдуть на кожного мешканця в квартирі. «І тут виникає питання — на зареєстрованого або проживає? Хто це буде контролювати? Як бути з квартирами, де зареєстрована одна людина, а функціонує хостел з потоком постояльців. За них платитимуть сусіди?», — дивується Ростислав Кравець.

Все це може спровокувати масові будинкові «розборки» і сусідські війни.

Плюс 30% до платіжці за воду та до 50% — за тепло. Як українців змусять платити за себе і за сусіда оновлено: Лютий 13, 2019 автором: Redactor
Источник

Most Popular

To Top