Головні новини

Почалася евакуація авто за неправильне паркування. В яких випадках можуть забрати машину на штрафмайданчик

У Києві почали евакуювати автомобілі за порушення правил паркування. В період з 8 по 10 лютого на штрафмайданчик перемістили 12 авто. Для виконання поставленої мети була введена цілодобова робота спецкоманд. Затримати авто можуть лише у ряді випадків.

Ситуація, коли автомобіль евакуювали, вкрай неприємна для власника. Тому у виданні Autocentre.ua, намагалися звернути увагу на найбільш важливі моменти цієї юридичної процедури.

Мовою закону транспортування автомобіля на штрафмайданчик без згоди водія (власника) називається тимчасове затримання транспортного засобу. Правила того, хто, коли і як може це робити, а також коли це робити не можна, докладно описані в Кодексі України про адміністративні правопорушення (КУПАП, статті 265-2 і 265-4).

У листопаді-грудні 2018 р. КМУ прийняв кілька постанов, необхідних для реалізації цих статей, а на початку лютого 2019 р. МВС підготувало відповідну інструкцію. Саме через неготовність процедури внесення даних власників ТЗ в держреєстр, і відсутності сертифікованих приладів для фото — або відео-зйомки, евакуацію за неправильну парковку призупинили. Її повномасштабний запуск очікують у березні 2019 р.

В яких випадках можуть забрати авто на штрафмайданчик

Якщо не розглядати кинуті безхазяйні авто або автомобілі-знаряддя злочину, типових ситуацій кілька:

 • порушення правил зупинки і стоянки або поведінки на парковці;
 • порушення ПДР, за які забороняють експлуатацію транспортного засобу;
 • потрапляння у ДТП з потерпілими або зі значними пошкодженнями транспортних засобів та інших об’єктів;
 • попадання в розшук як боржника у провадженні виконавчої служби.

Перша ситуація – найбільш часта, і зазвичай евакуація машини відбувається заочно, тобто без водія. В інших випадках затримання автомобіля відбувається у вас на очах, причому в одних випадках воно може бути з доставкою авто на спеціальний майданчик, а в інших – з використанням блокуючих пристроїв до усунення порушення.

Що робити, якщо автомобіля немає на місці, де ви його припаркували

Уважно огляньте місце, де залишили автомобіль – за законом при затриманні ТЗ поліцейські (інспектори) зобов’язані залишити на місці повідомлення про це. Але на сайті патрульної поліції рекомендують негайно зателефонувати на номер 102 або на гарячу лінію патрульної поліції (044) 287-82-82, щоб перевірити, чи дійсно авто евакуювали на штрафмайданчик або його викрали.

У першому випадку черговий проінформує куди звертатися і що потрібно зробити, щоб забрати автомобіль. У разі викрадення (угону) потрібно написати заяву в районному управлінні поліції.

Так виглядає сторінка про парковку і евакуацію на сайті патрульної поліції

Хто відправляє автомобіль на штрафмайданчик

Рішення про тимчасове затримання ТЗ та організацію евакуації авто у всіх випадках мають право поліцейські (різних підрозділів в залежності від ситуації), а за неправильну парковку або паркування в межах населених пунктів – ще й муніципальні інспектори з паркування. Інструкція, як вони повинні працювати, викладена в спеціальному «Порядку тимчасового затримання транспортних засобів та їх зберігання», затвердженим Постановами КМУ № 1102 від 7.12.2008 для поліції та № 990 від 14.11.2018 р. – для інспекторів паркування.

Порушення правил зупинки, стоянки і паркування

У вересні 2018 року набув чинності так званий «Закон про реформу паркування»(№ 2262-VIII), який перетворив старі розпливчасті формулювання про порушення ПДР, що створюють суттєві перешкоди або загрозу безпеці дорожнього руху», в вичерпний список неправильної дій, за які дозволено затримувати автомобілі (стаття 265-4 КУПАП).

Тепер для поліції та інспекторів паркування є кілька причин викликати евакуатор:

 • паркування на проїзній частині в два і більше рядів;
 • розміщення авто у заборонених ПДР місцях зупинки та стоянки (ж/д переїзди, трамвайні колії, на мостах-естакадах-шляхопроводах і під ними, в тунелях, на пішохідних переходах, на проїжджій частині на виїзді з двору/території, в зоні ремонтних робіт, ближче 10 м до переходів, перехресть-ремонтних робіт-виїзду з двору/території, ближче 30 м до зупинки громадського транспорту з обох сторін!, а також там, де ширина проїзду до суцільної розмітки або до краю проїзної частини менше 3 метри, або де буде неможливим зустрічний роз’їзд);
 • авто розташоване так, що робить неможливим рух інших ТЗ або створює перешкоди пішоходам, особам з інвалідністю, дитячих колясок;
 • на смузі для громадського транспорту;
 • на позначеній знаками/розміткою велодоріжці;
 • авто перешкоджає руху снегоуборочного або іншого технологічного транспорту у випадку надзвичайного стану або екологічної ситуації в даній місцевості;
 • порушення схеми паркування так, що блокується рух за двома і більше смугами руху.

До цих ситуацій додалися ще кілька причин евакуації, пов’язаних з порушеннями на розмічених паркувальних майданчиках:

 • зупинка або стоянка на визначених місцях для ТЗ, якими керують водії із інвалідністю або водії, які перевозять людей з інвалідністю, а також створення перешкод для паркування таких осіб;
 • неправомірне використання на транспортному засобі розпізнавального знака «Водій з інвалідністю»;
 • розміщення на місця для безкоштовного паркування пільговиків, не маючи таких прав;
 • паркування на місцях, призначених для паркування відповідних транспортних засобів.

Таким чином, якщо поставити авто на платне паркування (стоянку) більше ніж 10 хв. і не оплатити її за це буде тільки штраф, а викличуть евакуатор, якщо ви зайняли місце, позначене для інвалідів, автобусів і навіть для електромобілів (!), але ви не відповідаєте таким категоріям, або ж ваше авто заважає пересуватися або паркуватися іншим людям.

Важливо: поліцейські (інспектори) при відсутності водія повинні

 • обов’язково зафіксувати на фото з двох протилежних ракурсів або на відео місце порушника;
 • невідкладно надіслати інформацію про затримання такого ТЗ (у т. ч. адреса сайту з фото/відео порушення та місце зберігання авто) на мобільний номер і на електронну пошту користувачеві, якщо він зареєстрований в Єдиному державному реєстрі МС (!), а якщо ні то до чергової частини територіального органу Нацполиции;
 • залишити на місці, де був автомобіль, повідомлення про затримання ТЗ та необхідності водієві прибути у відділення поліції для оформлення протоколу про правопорушення (там же йому повідомлять про місце знаходження авто).

У всіх випадках при відправленні авто на штрафмайданчик складають «Акт огляду та тимчасового затримання ТЗ», який підписують: поліцейський (або інспектор паркування), два понятих і обличчя, яке виконує доставку на спеціальну стоянку.

Якщо автомобілю буде завдано шкоди при транспортуванні та/або зберіганні, збитки відшкодовуються за рахунок суб’єкта господарювання, який надає ці послуги, або за його страховці.

Коли можна скасувати евакуацію

Якщо водій повернувся, евакуація автомобіля-порушника не проводиться. Поліцейський виписує штраф, а водій в максимально короткий термін повинен забрати автомобіль з місця порушення. Навіть якщо евакуатор вже прибув за викликом, поліцейський скасовує затримання і оформляє протокол. Але якщо автомобіль вже завантажили на евакуатор, все буде залежати від ваших умінь вести «мирні переговори», оскільки в цьому випадку вважається, що вже почалася транспортування на штрафмайданчик, за яку повинен платити порушник.

Евакуація ТЗ у присутності водія

Поліція може зупинити, затримати автомобіль і відправити на штрафмайданчик ще й при таких порушеннях, якщо їх неможливо усунути на місці в максимально короткий термін:

 • несправності ТЗ, з якими ПДР забороняють його експлуатацію (гальмівна система, рульове керування, тягово-зчіпний пристрій, зовнішні світлові прилади (в темний час доби), склоочисники і склообмивачі (в дощ або сніг), незаконне переобладнання і ін);
 • ТЗ підлягає обов’язковому технічному контролю, але своєчасно його не пройшов;
 • ТЗ не зареєстровано, без номерного знака або з нестандартним, неправильно закріпленим, закритим, забрудненим (нечитабельним з 20 м), неосвітленим номерним знаком чи номерним знаком іншого ТЗ;
 • встановлені спеціальні світлові або звукові сигнали без офіційного дозволу;
 • водій не має при собі або відмовився пред’явити посвідчення водія, реєстраційний документ на ТЗ, поліс обов’язкового страхування;
 • керування ТЗ особою, яка не має або позбавленим права управління;
 • водій в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів;
 • порушення правил перевезення небезпечних вантажів та проїзду великогабаритних і великовагових ТЗ;
 • перевезення іноземців та осіб без громадянства з порушенням правил перебування в Україні;
 • порушення ПДР, що спричинило пошкодження ТЗ, вантажу, доріг, ж/д, інших споруд або майна, тобто ситуація ДТП.

Поліція повинна дати можливість порушникові зв’язатися з іншими особами, щоб повідомити про затримання та вжити заходів щодо повернення автомобіля до місця призначення. Наприклад, у випадку несправностей самому викликати евакуатор для перевезення на СТО, а нетверезий водій може попросити знайомих відвезти автомобіль додому (стаття 265-2 КУПАП).

Скільки коштує поліцейський евакуатор

Розцінки за транспортування і зберігання затриманих ТЗ на спеціальних майданчиках для всіх населених пунктів однакові і затверджуються спільним наказом МВС, Мінекономіки та Мінфіну № 967/1218/869 від 10.10.2013 (суми платежів вказані без ПДВ, тобто потрібно додавати ще 20%). Ціни не залежать від того, належить чи техніка та майданчик державному або приватному підприємству. Вартість транспортування легковика до 2 тонн складе 720 грн, а першу добу зберігання – 144 грн.

з/п
Найменування послуги
Одиниця виміру
Розмір оплати за ТС, грн.

1
Транспортування на спецмайданчик (стоянку) ТЗ повною масою:

до 2000 кг включно
за послугу
600 (з урахуванням ПДВ – 720грн.)

від 2000 до 3000 кг
за послугу
700 (з урахуванням ПДВ – 840грн.)

від 3000 кг
за послугу
850 (з урахуванням ПДВ – 1020грн.)

2
Зберігання ТЗ на спеціальному майданчику (стоянці):

за перші-сьому добу, включно
за добу
120 (з урахуванням ПДВ – 144грн.)

за кожні наступні добу, починаючи з восьмих
за добу
20 (з урахуванням ПДВ – 24грн.),

Коли і як можна забрати авто зі штрафмайданчика

Повернення авто проводиться після особистого звернення порушника у відділення поліції. У разі, коли ви просто порушили правила стоянки-паркування, забрати авто можна відразу ж після одержання протоколу про правопорушення, оплати штрафу, а також послуг транспортування та зберігання на штрафмайданчику.

Якщо ж це ДТП без постраждалих, поліція відкриває адміністративне діловодство і тоді забрати авто можна після закінчення триденного строку тимчасового затримання ТЗ, незалежно від стадії вирішення справи. При відкритті кримінальної справи за ДТП з потерпілими затримати авто у ході слідства можуть на більший строк для проведення експертиз. Рішення про це приймає слідчий.

У разі незгоди з діями поліції доведеться звертатися до суду. Часто виникає питання, чому потерпілий в ДТП власник авто повинен платити за штрафмайданчик? У цьому випадку потрібно звернутися із заявою у справі, щоб суд стягнув цю суму з винуватця.

13.02.2019
11:03
Источник

Most Popular

To Top