«Росава» пішла на дно – Олігарх

Найбільший шинний завод України – білоцерківське ПРАТ «Росава» – визнаний банкрутом. Майно підприємства, який заборгував кредиторам майже 20 млрд грн, буде пущено з молотка і, швидше за все, дістанеться його нинішньому господареві Костянтину Жеваго

«Незважаючи на насторожене ставлення сьогодні до українського бізнесу в цілому, яке супроводжується відмовами європейських клієнтів від зустрічей на території України, а перевізників від виконання рейсів в Україну, на тлі посилення темпів трудової еміграції українців, ми йдемо за своїм планом – розширення присутності на європейських ринках і реалізація програми модернізації виробництва» – таким бадьорим пропозицією починається новина на сайті «Росави» про постачання нового шиносборочного комплексу EХХIUM голландської компанії VMI Holland BV. Датована вона 4 грудня 2018 р. – особливим днем в історії найбільшого в Україні виробника шин для легкових авто. Саме в цей день, як з’ясував «ОЛІГАРХ», ПРАТ «Росава» було офіційно визнано банкрутом господарським судом Київської області.

oligarh.media

Як вже повідомляв «ОЛІГАРХ», такий результат був фактично вирішений. 27 листопада стартувала процедура банкрутства ПРАТ «Росава», що входить в орбіту позафракційного нардепа і бізнесмена Костянтина Жеваго. C відповідною заявою в господарський суд Київської області звернулася ліквідаційна комісія підприємства, яка була створена за рішенням зборів акціонерів підприємства ще в квітні цього року.

«ОЛІГАРХ» писав, що спочатку на посаду ліквідатора передбачалося призначити арбітражного керуючого Володимира Сольського (був визначений автоматизованою системою відбору), однак він від цієї честі несподівано відмовився. На його місце стали мітити відразу три претенденти: Андрій Прядко, Радіон Кравченко та Світлана Дьоміна. 4 грудня «золото» у цьому змаганні дісталося жінці, а сам процес перейшов у радикальну стадію: «Росава» була визнана банкрутом, а Дьоміна стала ліквідатором підприємства.

Судячи з усього, починаючому ліквідатору (Дьоміна раніше працювала юристом в банках «Форум» і Промінвестбанк, почавши практику арбітражного керуючого лише в лютому 2018 р.) належить пережити чимало безсонних ночей. Кейс «Росави» обіцяє бути насиченим протистояннями з ГФС, Нацбанком, Фондом гарантування вкладів фізосіб і десятками юросіб-кредиторів.

Як писав «ОЛІГАРХ», спочатку ліквідаційна комісія «Росави» нарахувала у підприємства боргів майже на 20,6 млрд грн. Правда, пізніше ця сума зменшилася до 19,3 млрд грн – постраждалою стороною виявився Офіс великих платників податків ГФС. Суму 1,27 млрд грн податківці нарахували ПРАТ «Росава» у вигляді пені. Це відбулося в рамках епізоду про виведення «Росавою» на користь британської «прокладки» Bridgeholm Commercial LLP (ліквідована в липні 2018 р) 52,7 млн доларів валютної виручки. 5 квітня величезну пеню узаконив Окружний адмінсуд Києва, а 18 вересня це рішення підтвердила апеляційна інстанція. Але ліквідаційна комісія підприємства вирішила, що заява від ГФС надійшло з пропуском встановленого строку, та не включила його у ліквідаційний баланс.

На фото – Костянтин Жеваго

Крім податківців, претензії до «Росава» пред’явив колись підконтрольний Жеваго банк «Фінанси та Кредит» (був визнаний неплатоспроможним у 2015 р) на суму понад 2,3 млрд грн. У вересні 2018 р. банк ініціював розгляд у суді для стягнення більшої частини боргу. Окремо потрібно згадати, що виробничі активи заводу також обтяжені іпотекою Нацбанку («Росава» раніше поручилася своїм майном перед НБУ за договорами рефинанса за банк Жеваго), який на початку листопада звернувся до господарського суду Київської області з вимогою стягнути на його користь предмет застави – майно «Росави». Але тепер зробити це неможливо – після визнання банкрутом «Росави» великий шинної розпродажем буде займатися Світлана Дьоміна. А оскільки всі активи підприємства оцінюються лише на 3,4 млрд грн (з них майновий комплекс – 762 млн грн), вже зараз можна говорити з упевненістю, що переважна більшість кредиторів залишиться незадоволеним.

За законом, протягом місяця після визнання «Росави» банкрутом буде йти прийом вимог кредиторів, після чого буде сформовано реєстр вимог до боржника та комітет кредиторів. Джерела «ОЛІГАРХА» вказують, що інтриги в питанні, хто отримає над ним контроль, не намічається – швидше за все, це буде група близьких до Жеваго структур на чолі з ТОВ «Премиори» – фактичним наступником ПРАТ «Росава». Як писав «ОЛІГАРХ», по паперах «Премиори» належить британській Premiorri Ltd, номінальний бенефіціар якої – співробітник «Росави» Олександр Мерзляков. Разом з нинішнім директором ТОВ «Премиори» Ігорем Грибовським він входив в лічильну комісію «Росави» на її останньому зборах акціонерів.

Далі ж можна буде йти вже второваним в Україні шляхом – через суд знімати всі обтяження з майна підприємства, а потім виставляти його на продаж на дружній біржі і викуповувати з величезним дисконтом. Після чого на базі «Росави» спокійно продовжить випуск шин його фактичний наступник, а саме ПРАТ з мільярдними боргами кане в Лету.


Надрукувати
Єгор Кажанов
«ОЛІГАРХ»
Источник

Most Popular

To Top