Головні новини

Розрив договорів з РФ: перегляд кордонів обійдеться втратою 20 мільярдів доларів

Розрив договору про дружбу з РФ, в якій сказано про взаємне визнання кордонів, допоможе переглянути статус Азовського моря і запросити туди кораблі НАТО. Однак перегляд договірної бази з Росією обійдеться «дірою» в економіці України та правовою незахищеністю трьох мільйонів українців в РФ.

«Свіжа» порядок

Президент Петро Порошенко вніс у парламент законопроект про припинення дії договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і РФ. Документ визначений як невідкладний.

Блогер В’ячеслав Чечило іронізував: «Цікаво, що зараз сталося, чого не було 2014, 2015, 2016 та 2017? Ось так взяла дружба і закінчилася». Політтехнолог Михайло Подоляк так само зазначає, що вийти з бізнесово-фінансових відносин треба було гарячої навесні-влітку 2014. «Зараз все це виглядає занадто «технологічно». Резонно запитати: «чому нинішня порядок нічим не відрізняється від тодішньої? І за що платили прості люди всі ці п’ять років?», – написав він у Facebook.

Політолог Валентин Гайдай нагадує, що розрив договору про дружбу з Росією оголошений за 4 місяці до його закінчення. «Президент грає на публіку для залучення на свою сторону антиросійськи налаштованого електорату», – вважає він.

Зазначимо, що Верховна Рада не укладає міжнародних договорів, а лише ратифікує їх. Договір про дружбу був підписаний президентом України Леонідом Кучмою та президентом Росії Борисом Єльциним 31 травня 1997 року. Термін дії договору закінчується 31 березня 2019 року і, щоб він не тривав автоматично, Україна повинна була повідомити РФ про його припинення до 30 вересня. Це вже було зроблено.

17 вересня Президент Петро Порошенко вже ввів в дію рішення Ради національної безпеки і оборони (РНБО) про припинення дії Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Росією.

21 вересня Україна офіційно повідомила Росію про розірвання договору про дружбу. А 26 вересня Петро Порошенко вже передав Генеральному секретарю ООН Антоніу Гутерришу ноту про рішення України не продовжувати дію договору про дружбу з РФ.

А з 26 листопада в Україні введено воєнний стан терміном на 30 днів у десяти областях і в Азово-Керченській акваторії, межує з Російською Федерацією. Приводом послужив інцидент 25 листопада. Тоді українські броньовані катери намагалися пройти під аркою Керченського мосту, але їх обстріляли і захопили прикордонники РФ. Керченський міст будується з лютого 2016 року, і спроба провести під ним збройні суду зроблена вперше.

Британська ВВС писала, що Росія захопила три українських військово-морські судна «в умовах серйозного загострення напруженості між двома країнами», і цей інцидент збільшив напругу, яка і так є у відносинах держав.

Німецьке видання Spiegel зазначало: «Азовське море і Керченську протоку перебувають у спільному володінні Росії і України. Обидві держави мають право проводити перевірки. Договір, незважаючи на війну на Донбасі і анексію Криму, ще в силі. Проте, це, здається, тільки на папері».

Шведська газета Nyhetsbanken нагадує, що після розпаду Радянського Союзу в 1991 році Азовське море, яке раніше було радянськими внутрішніми водами, було розділено між Росією і Україною. У 2003 році сторони уклали угоду про те, що Азовське море залишиться «внутрішніми водами» і Росії, і України.

Видання пише, що в ході суперечки за контроль над Азовом, Україні «залишається сподіватися на міжнародно-правові звичаї, але й тут результат далеко не гарантований».

На Азовському морі розташовані російські міста Єйськ і Таганрог, а так само українські Маріуполь і Бердянськ. Останній стає місцем базування нової української військово-морської бази на Азові. До останнього часу в України на Азові був лише прикордонний загін морської охорони. У вересні в Бердянськ сухопутним шляхом були перекинуті три броньованих артилерійських катери.

НАТО в Азові ціною економічних втрат України

Президент Петро Порошенко закликав країни НАТО направити кораблі в Азовське море. В інтерв’ю німецькому виданню Bild він підкреслив, що присутність кораблів НАТО необхідно, щоб гарантувати безпеку в Азовському морі.

Однак, по діючій нормативно-правовій базі, потрібен дозвіл Росії, щоб у внутрішнє море увійшли ці кораблі. У договорі між Україною і РФ про співробітництво в Азовському морі кажуть, що військові кораблі та інші судна третіх держав можуть заходити в Азовське море і проходити через Керченську протоку, якщо вони направляються з візитом в порт однієї із сторін на її запрошення, погодженим з другою стороною.

Посол РФ в Євросоюзі Володимир Чижов заявляє, що теоретично Натовські кораблі можуть зайти в Азовське море для дружнього візиту, зі згоди Росії і України. «Але я сумніваюся, що Росія дасть згоду на такий візит», – зазначає він.

А з боку США лунають пропозиції оголосити Азовське море міжнародними водами і ввести туди кораблі НАТО. Таку заяву зроблено екс-спецсоветником командувача армією США в Європі Марком Войджером. Крім того, The Washington Post опублікував колонку під заголовком «Трамп не має «віддавати» Азовське море Путіну».

«За логікою Трампа, якщо Путін отримає контроль над Азовським морем, це буде помилкою самого Трампа, тому що це сталося в його час. Але у Трампа є шанс уникнути цього плями на своїй репутації», – пише американське видання.

Тим часом Україна готується розірвати договір з Росією щодо співпраці в Азовському морі – міністр закордонних справ Павло Клімкін про це заявляв офіційно. «Підготовлена чітка стратегія. Вся договірно-правова база з Росією буде поступово перероблена на 100%. Договір щодо Азова, звичайно, в майбутньому працювати не буде», — запевнив Він ще у вересні. А після інциденту в Керченській протоці глава МЗС повідомив, що офіційний Київ вже розірвав 48 двосторонніх угод з Москвою і має намір розірвати ще 40.

Економіст Олександр Охріменко підрахував, що від розриву ще 40 договорів з Росією Україна втратить близько 20 мільярдів доларів. «Розрив договорів позначиться на зниженні експорту. Наша країна експортно орієнтована на Росію. Відповідно, це негативно позначиться на економіці України. Виходить, що ми самі себе караємо», – сказав А. Охріменко.

Він зазначив, що зараз Україна заробляє близько 20 мільярдів доларів. «Це досить велика сума. Відповідно, якщо ми їх втратимо, то у нас буде дірка в економіці мінус 20 мільярдів», – сказав експерт.

Процес розриву двосторонніх угод полегшить розрив головного – «великого» договору про дружбу з РФ. Адже цей документ є основоположним. В ньому сказано про взаємне визнання кордонів. Крім того, чинна договірно-правова база гарантує громадянам іншої країни права і свободи на тих самих підставах і в такому ж обсязі, що і власним громадянам. За підрахунками українського Мзс на території РФ перебувають до трьох мільйонів українських громадян, права яких після розриву договору не будуть гарантовані.

У поданому Президентом Петром Порошенком законопроекті підкреслюється, що договір про дружбу з РФ буде розірвано з 1 квітня 2019 року, і розірвання « звільняє Україну від будь-яких обов’язків щодо його виконання».

“>

06.12.2018
21:38
Источник

Most Popular

To Top