Головні новини

Сьогодні в Україні святкують Щедрий вечір

Сьогодні, у переддень Нового року за старим стилем, в Україні зустрічають Щедрий вечір. А за християнським календарем сьогодні день преподобної Меланії. У народній традиції ці два свята об’єдналися, ось і святкують Щедрий вечір, або свято Маланки.

Зазначимо, що сучасний Новий рік припадає на різдвяний піст, а ось Старий – вже немає, тому господарі можуть розгулятися. На Щедрий вечір готували щедру кутю: її заправляли скоромниною, тобто м’ясом і салом. Звідси і пішла назва – Щедрий вечір.

Також на стіл ставили холодець, сало, ковбаси, млинці, вареники з сиром, пироги. Загалом, всього і побільше, адже в народі вважається: чим різноманітніше страви, тим щедрішим буде наступний рік. Ввечері ходили щедрівники з візитом в будинку. Зокрема, ходили і гурти хлопців. Вони, як мовиться, «водили Меланку». Хлопці були одягнені в маски, а один з них – в жіноче вбрання, він і був Меланкою. Групи співали, танцювали, розігрували жартівливі сценки. Вже вранці, закінчивши ритуальний обхід, молодь йшла палити «Дідух» – це снопи соломи, що стояли на покуті від Святого вечора до Нового року, і стрибала через вогнище. Також йшли посівати зерном хрещених, рідних і близьких. Посівання супроводжувалося співом щедрівок.

У народі вірили, що дівчата під час посевания щастя не приносять, і їм брати участь у цьому дійстві не годиться. Натомість дівчата у ніч з 13 на 14 січня займалися ворожінням. Вважалося, що ця ніч – найкращий час для цього. Так, дівчата ворожили на своє майбутнє, так і на судженого.

«>

13.01.2019
09:42
Источник

Most Popular

To Top