Головні новини

Судова «реформа»: від стадії профанації — до стадії проституції

Четверо чиновників — членів ВСП — контролюють всю судову систему України. Але одночасно подалися на конкурс у Верховний суд. Це — плата Петра Порошенка за створення «кишенькової» судової системи за російським зразком. Партнер Віктора Медведчука має намір повторити подвиг Януковича узурпувати владу.

Знаєте, що таке конфлікт інтересів?

«Якщо не можна, але дуже хочеться, — зробимо так, що буде можна».

Це коли ви викладач, але за гроші ставите оцінку головному прогульникові семестру. Замість того, щоб вчити — ви пропускаєте невігласа.

Це коли ви поліцейський, але крышуете бордель і наркопритон. Замість того, щоб виконувати свою роль, ви підсилюєте бардак.

Це коли ви президент воюючої країни, але у вас бізнес в країні-агресора. І ви проводите судову реформу.

У суддівському середовищі конфлікт інтересів виглядає так:

Четверо чиновників контролюють судову систему України.

Але одночасно подалися на конкурс у Верховний суд.

Враховуючи те, що ці самі люди відбирають переможців конкурсу — питання вважається вирішеним. Вони пройдуть.

Ось вам замальовка про те, як Петро Порошенко формує склад Верховного суду.

ЧОМУ ВЕРХОВНИЙ СУД — ЦЕ ТАК СОЛОДКО

Президент поспішає. «Армія-Мова-Віра» не дають приросту, на який він розраховував. Військове положення, яке повинно було загострити «російське питання», ледь не закінчилося втратою всього. Путіна і так ніхто не любить, але рейтинги Порошенко від цього не ростуть.

Залишаються тактичні ходи, які потрібні для перемоги на виборах. Один з них — встановити контроль над судами України.

До березневих виборів президента потрібно закінчити формувати повний склад Верховного суду. Вже відібрано і призначені 120 вірних йому суддів. Залишилося знайти і поставити на місця ще 80 осіб.

Я впевнений, що потрібні кандидати вже відомі. Вони пройшли співбесіди в Адміністрації президента і присягнули на вірність. Натомість — добре здають іспити та отримають прохідні бали. Петро Порошенко підпише укази про їх призначення.

Які судові рішення від суддів потрібні взамін на благословення згори, не знає навіть сам президент. Попереду вибори, і цілком можливо, що саме через «вишку» Порошенко буде жонглювати підсумками голосування та датами проведення чергового туру. Прямо зараз Верховний суд розглядає справи Московського Патріархату проти надання Україні автокефалії. Більш-менш зрозуміло, яке рішення винесе суд, який формально є незалежним. І це тільки квіточки.

Працювати у Верховному суді престижно. Це пік кар’єри будь-якого судді, символ його незаперечного професіоналізму. А за новим законом 2016 року — більше $10 000 офіційної зарплати плюс довічний статус.

Але справа навіть не в офіційних доходах. Головний дохід — звичайно ж, від вирішення важливих питань. Всі розуміють, про що йдеться. Наприклад, за «вишкою» — останнє слово в судових справах проти корупціонерів, справи яких розслідує НАБУ. Навіть якщо Антикорупційний суд вирішить посадити чиновника, справу можна «відмотати» через Верховний суд. Чи не «відмотати».

Супер-влада, погодьтеся. Наші Люди Х.

ХТО ЦІ ЛЮДИ

Спочатку наших героїв було п’ять. Зараз залишилося четверо.

Мабуть, саме влада залучила п’ятьох членів Вищої ради правосуддя (ВСП, українською ВРП). У 2019 році у них закінчуються повноваження, і немає ніякої гарантії, що їх переоберуть. Тим більше, якщо на виборах переможе не Петро Порошенко.

Не йти ж на ринок. Тому прямо зараз ці люди подали документи на проходження у Верховний суд. І дуже схоже, що все у них вийде.

Ось імена сміливців:

Ігор Бенедисюк — голова Вищої ради правосуддя

Тетяна Малашенкова — член ВСП

Наталія Волковицька — член ВСП

Микола Гусак — член ВСП

Ігор Артеменко — член ВСП

Є ще один виходець з ВСП — це Сергій Гармаш, керівник секретаріату ВСП. Посада формально бюрократична, але ми знаємо багато випадків, коли секретарі не менш могутні, ніж директора.

На сьогоднішній день, з конкурсу вилетів тільки Ігор Артеменко. І то, зовсім не випадково.

Інші успішно продовжують дрейф у бік «вишки».

ЗАПОРУКА УСПІХУ ЧЛЕНІВ ВСП

Чому я вважаю, що діючі члени ВСП потраплять до складу Верховного суду?

Все просто. Справа в їх повноваженнях.

Суддю ВС призначає президент. Документи на підпис главі держави проходять два етапи: Вищу кваліфікаційну комісію суддів (ВККС) і власне ВСП.

ВККС проводить іспити і рекомендує гідних кандидатів Вищій раді правосуддя. А вже ВСП відбирає, кого подати на підпис президенту.

На це влада Вищої ради правосуддя не обмежується. Формально, всі судді України призначаються довічно. Але у законі є лазівка — на будь-якого суддю може надійти скарга, і ВСП зобов’язаний на цю скаргу відреагувати. Якщо є вагомий привід, то справу суддя передається ВККС, і він зобов’язаний пройти повторний іспит. І наприклад, суддя при всіх своїх регаліях може не пройти цей іспит. Тоді ВСП доведеться його звільнити.

Таким чином, в реальності статус судді звучить так: «призначається довічно, поки інакше не вирішить ВСП».

За оцінками суддів, будь-якого з них можна при бажанні звільнити лише за два тижні. Оскаржити цей процес неможливо — так хитро написано закон.

Тобто, якщо говорити зовсім по суті, ВСП може звільнити будь-якого суддю всього за два тижні.

Звідси джерело владі члена Вищої ради правосуддя.

Тепер подумайте і дайте відповідь: чи пройде такий чиновник у Верховний суд?

Що стосується п’ятірці членів ВСП, що подалися у Верховний суд, четверо з них аномально добре здали іспити в рамках кваліфікаційного оцінювання. Бали майже максимальні. Виникає питання, як так?

На перший погляд все виглядає так, ніби вони добре підготувалися. Але ця версія не бездоганна.

Підготовка до іспитів — дуже складний процес. ВККС заздалегідь публікує питання — і кандидати можуть готуватися за ним майже місяць. Але, за відгуками учасників процесу, для підготовки до одного питання потрібно не менш години. За деякими — значно більше. А питань — багато десятків.

Щоб підготуватися, багато учасників конкурсу брали відпустки. Але члени ВСП у відпустку не йшли. Коли ж вони готувалися?

Тонкість ще і в тому, що на реальному іспиті були питання, яких не було серед споконвічних. Тим не менш, кандидати від ВСП здали чудово, крім одного. Дивно мало набрав тільки Ігор Артеменко. Він не пройшов навіть перший відбірковий етап з чотирьох. Подейкують, що йому просто заздалегідь не дали правильні відповіді, решта четвірці. Звідси і непрохідний бал.

Результатів другого етапу кваліфікаційного оцінювання ще немає. Зараз ВККС вивчає, як кандидати написали практичне завдання — судовий вирок у нелегкій справі. Є відчуття, що четверо членів ВККС добре здадуть цей етап відбору, і всі наступні. Якщо так, відпадають останні сумніви — вони дуже потрібні чинному президенту у Верховному суді.

КОНФЛІКТ ІНТЕРЕСІВ

Давайте задамося іншим питанням — чи мають право члени ВСП подаватися на конкурс у Верховний суд?

За законом мають право. Заборонних норм не існує.

Але чисто етично — я впевнений, що цього не повинно відбуватися.

Якщо ти член ВСП і хочеш податися у Верховний суд, то зобов’язаний на час відбору хоча б піти у відпустку. Причому, за свій рахунок. Тоді ми можемо хоча б умовно допустити, що ти ніяк не вплинеш на результати відбору.

Хоча, звичайно, якщо зовсім по совісті, то навіть у відпустці член ВСП залишається членом ВСП. А значить, якщо він хоче брати участь у конкурсі на найпочесніше місце в судовій системі — нехай взагалі складе повноваження члена ВСП.

Спостерігаємо за вами, панове і пані:

Ігор Бенедисюк

Тетяна Малашенкова

Наталія Волковицька

Микола Гусак.

Сергій Лямець, блог автора на Українській правді

“>

07.12.2018
11:16
Источник

Most Popular

To Top