Головні новини

Українців зобов’язали платити за комуналку сусідів: коли платіжки зростуть в 1,5 рази

В Україні платити за «загублені» в будинку тепло і воду будуть не постачальники, а мешканці. Відповідний закон і підзаконні акти вже прийняті. І якщо по теплу особливих питань не виникає – доведеться платити за обігрів квартири і спільної території, то в ситуації з водою суми в платіжках в окремих випадках можуть зрости в 1,5 рази.

OBOZREVATEL розібрався, як будуть формувати платіжки і коли доведеться платити за сусіда.

З 1 травня частина українців буде платити за себе і сусіда

Першим про старт нової методики розрахунку платіжок повідомив «Київводоканал». Правда, пізніше видалили новину. Так, підприємство заявило, що збирається включати до суми так званий «небаланс» вже з 1 лютого. Однак у Мінрегіонбуді рекомендували дочекатися 1 травня, коли повноцінно вступить в силу закон «Про комерційний облік комунальних послуг». В українців є ще кілька місяців для того, щоб встановити лічильники і домовитися з сусідами.

Небаланс – різниця між тим, що намотав будинковий лічильник і сумою квартирних приладів обліку. Як розповіла OBOZREVATEL віце-президент Асоціації водоканалів Ольга Бабій, в окремих багатоповерхівках ця різниця становить 50%.

«Мешканці багатоквартирних будинків користуються магнітами на лічильники, вказують недостовірні їх показники», – пояснює Бабій.

«Мешканці багатоквартирних будинків користуються магнітами на лічильники, вказують їх недостовірні показники. Потрібно проводити роз’яснювальну роботу…» – говорить Бабій. І якщо раніше за небаланс платив водоканал, зараз ця ноша ляже на плечі споживачів. Головне, що змінив закон: лічильником комерційного обліку (від нього залежать суми в платіжках) вважається не квартирне, а будинковий прилад обліку.

Наприклад, якщо будинок за місяць отримав 900 кубометрів води, а всі мешканці в сумі вказали, що витратили 450 кубів, різницю у 50% повинен покрити сам водоканал, а мешканці можуть заплатити по квартирних лічильниках. Так буде до 1 травня 2019 року. А вже після зазначеної дати 450 кубів небалансу розділять на всіх мешканців. Якщо мова йде про ОСББ, то правління будинку може саме розподілити, в якій пропорції розподіляти суму. Швидше за все, вона буде залежати від обсягів споживання або ділитися в рівних частинах на всіх.

«Це буде новий еволюційний закон, коли мешканці самі повинні визначати, за якою схемою будуть розподіляти небаланс», – пояснюють в Асоціації водоканалів.

Усього закон передбачає два варіанти розподілу небалансу. Перший – якщо у всіх стоять квартирні лічильники. Другий – якщо частина квартир без приладів обліку (у різних містах таких близько 10%). Отже, якщо немає лічильника, то в квартирі порахують споживання за нормативом (у разі повірки лічильника – усереднене споживання за три місяці). Наприклад, у будинку на 45 квартир у трьох немає лічильників на воду. При підрахунку сум в платіжках показання будинкового лічильника віднімуть від показань 42 квартир і трьох нормативів.

Суми в платіжках можуть зрости в 1,5 рази у разі, якщо сусіди активно крадуть воду. Наприклад, встановили магніти на лічильники, подають помилкові показники. Також за «зайве» доведеться платити, якщо сусіди поливають ділянки біля будинку. Або в квартирі без лічильника прописана одна бабуся (норматив на одну людину), а по факту з нею живуть троє дітей і двоє онуків.

Магніт на лічильник

скріншот відео

Координатор житлових програм «Опори» Тетяна Бойко також погоджується, що з внутрішньобудинковими втратами води можуть виникнути проблеми. Один з варіантів їх вирішення – встановлення спеціальних антимагнітного пристроїв.

Проблема крадіжок води з 1 травня стане проблемою всього будинку. Вже зараз українці, які живуть у багатоповерхівках, можуть поцікавитися, чи є «небаланс» води в їх будинку. І якщо виявиться, що різниця суттєва – варто задуматися над встановленням антимагнітного коштів і провести «виховну роботу» з сусідами. У зворотному випадку, доведеться заплатити не тільки за себе, але і за сусіда.

Час задуматися про економію

В Україні довгий час взагалі не було обліку комерційних послуг, розповідає експерт у сфері енергоефективності Ганна Акерманн. Після різкого зростання тарифів виявилося, що чинні нормативи, за якими українці платили без лічильників, значно завищені. Наприклад, як показує практика, в будинках з тепловими лічильниками платять за опалення приблизно на 30% менше. Подібна ситуація і з водою.

Головне завдання нового закону – змусити українців економити і платити за все, що витратили. Втрати тепла в будинках становлять близько 30%, левова частина води втрачається через несправних кранів, «дірявих труб і магнітів на лічильниках. І якщо раніше втрати закладали в тарифи і розподіляли між усіма, то зараз їх покажуть у платіжках і за них доведеться заплатити.

«>

13.02.2019
21:44
Источник

Most Popular

To Top