«Укрзалізниця» тисне на бізнес необґрунтовано піднімаючи тарифи

Монополіст підвищує тарифи на перевезення і чинить тиск на виробників промислової продукції.

Якість залізничних перевезень в нашій країні ніколи не було на високому рівні. Але це не зупиняє «Укрзалізницю», що є державним монополістом, від підвищення тарифів на свої послуги. І ось гряде чергове зростання цін.

Монополіст має намір автоматично індексувати тарифи на індекс цін виробників промислової продукції. Тільки за останній рік УЗ зробила логістику значно дорожче. Як відзначають учасники ринку, на тлі транзитної війни з Росією чергове невиправдане підвищення тарифів УЗ призведе до зниження обсягів експорту з України, зменшення надходжень валютної виручки і значного уповільнення темпів економічного зростання.

При цьому на сайті Міністерства інфраструктури 1 лютого з’явився проект постанови Кабміну, яким вводиться механізм щорічної автоматичної індексації тарифів на вантажні залізничні перевезення на рівні індексу цін виробників промислової продукції. І тепер «Укрзалізниця» зможе довільно змінювати ставки тарифів у бік підвищення, переглядаючи їх щоквартально. Раніше кожне чергове підвищення затвердив Кабмін.
Сама УЗ переконує, що прийняття проекту постанови про автоматичної індексації цін дозволить їй поліпшити якість надаваних послуг. При цьому навіть УЗ не може гарантувати час, за який вантаж буде доставлений. При нормативі 250 км на добу у нас бувають антирекорди, коли на відстань у кілька сотень кілометрів вантаж доставляється два тижні.

Читайте також: Тендери «Укрзалізниці» проходять для фірм-одноденок без персоналу та досвіду роботи

При цьому УЗ вже отримала можливість самостійно визначати ставку на використання вагонів. За даними АМКУ, частка держмонополіста тільки в критих вагонах (використовуються для перевезень харчових продуктів) досягає 78%. Таким чином, лише за минулий рік ставка підвищувалася тричі і виросла від початкового розміру в 6 разів. Крім того, тепер українські виробники змушені використовувати альтернативні маршрути через Чорноморську і Каспійську поромні переправи, що в 2,5 рази дорожче, ніж возити через територію Росії. Все це негативно впливає на торгове присутність української продукції на ринках. Тільки кондитерський експорт за 4 роки вже втратив 60 тис. тонн.

Не підтримують ініціативу про автоматичної індексації та металурги. У Федерації металургів України підрахували, що у випадку схвалення ініціативи УЗ додаткове зростання витрат для промспоживачів складе 12,7 млрд грн. За підсумками минулого року індекс виріс на 14,2%.

Зазначимо, що досі автоматична індексація тарифів в Україні не застосовувалася. Але також вона не застосовується і в інших країнах. І якщо подивитися на світовий досвід, насамперед на досвід країн близького зарубіжжя (РФ, Білорусь, Казахстан), ні в одній з цих країн за останній рік не було індексації вартості вантажоперевезень більш ніж на 10%. В середньому близько 5%. У країнах ЄС річна індексація була взагалі від 0 до 5% по року. Відповідно в Україні будуть найменш конкурентні умови порівняно з іншими країнами, а УЗ отримає надприбутки, які вона навряд чи зможе освоїти.

При цьому УЗ, судячи з усього, не має наміру відмовлятися від планів по уніфікації класів вантажів і встановлення єдиного тарифу для перевезення порожніх вагонів. У 2019 році тільки від цих ініціатив витрати вантажовідправників можуть зрости на 21 млрд грн. У минулому році за рахунок лібералізації вагонної складової, УЗ на тлі формального збереження тарифів на колишньому рівні отримала додаткові 7,3 млрд грн.

Зернотрейдери категорично проти автоматичної індексації тарифів на індекс промислових цін, так як це підірве всю систему ціноутворення на зерновому ринку, сказав президент Української зернової асоціації Микола Горбачов. За його словами, не менше третини всього зерна закуповується за форвардними контрактами, тобто ще до того, як урожай буде вирощений і зібраний. А значить, що тут дуже важливо планувати і розуміти, у скільки обійдеться логістика у вересні, жовтні, листопаді. Не знаючи точних розмірів тарифів, не можна прогнозувати і ціну для форвардних контрактів. Таким чином зернотрейдери будуть закладати ризики по логістиці в закупівельні ціни, а це призведе до зниження рентабельності при виробництві зерна.

Експерти і учасники ринку вказують, що незважаючи на те, що УЗ постійно підвищує вартість складових логістики, збільшуючи свої грошові надходження, освоювати ці кошти вона не встигає. Немає сенсу залишати ці кошти в компанії, вони там не працюють. Фактично УЗ вилучає інвестиційний ресурс у бізнесу, і сама його не використовує. Можна зберегти обсяги запланованої інвестпрограми, але зменшити тариф на цю ж суму.

Корінь зла полягає в монополії на залізничні перевезення, впевнені учасники ринку. УЗ є природною монополією і грає на локальному ринку, тоді як інші виробники залежать від світової кон’юнктури.

Ситуацію може врятувати допуск приватних операторів до локомотивної тяги, якого вони зараз не мають. Справедливий тариф сформується тільки при наявності конкуренції, а для цього необхідні проекти державно-приватного партнерства та лібералізація локомотивної складової. Тільки ринок зможе відрегулювати розмір тарифів до нормального рівня рентабельності, що забезпечує прибутковість. У США три приватних залізничних оператора, і якщо купувати у них послуги по форварду, то можна отримати значний дисконт.
Як відомо, законопроект «Про залізничний транспорт», який передбачає лібералізацію ринку залізничних перевезень, в кінці січня був зареєстрований в Раді. Галузь потребує нового закону України «Про залізничний транспорт» з європейською системою управління галуззю і базовими принципами для формування конкурентної моделі ринку залізничних послуг. Завершення «першого етапу» реформування та імплементації вимагає прагматичної і системної роботи з основним фокусом на реформування системи тарифоутворення (зміна економічної бізнес-моделі), допуск приватної тяги (початок формування конкурентного ринку), пріоритетні інвестиції в інфраструктуру (цільова завдання «Укрзалізниці»). У цьому ж законі необхідно актуалізувати відповідальність монополіста перед вантажовідправником за дотримання термінів доставки, так як на сьогодні це великий і проблемне питання.

А поки рішення під куполом не прийнято, українські виробники закликають УЗ, Міністерство інфраструктури, МЕРТ, Кабмін, всі зацікавлені органи до діалогу. Бізнес готовий обговорювати підвищення тарифів, може мати місце автоматична індексація і в якому розмірі. Для цього потрібно знову сідати за стіл переговорів, можливо, за посередництва Державної регуляторної служби.

Читати також: Керівництво філії «Укрзалізниці» порушило конкурсні процедури та уклало договір на рекламу з компанією «Медіа Директ»

Якщо Вам відомі факти незаконних дій монополістів, повідомляйте в Редакцію сайту «Верховенство права».

За матеріалами: maritimebusinessnews.com.ua

Теги: Укрзалізниця

Коментарі 0

Залишити коментар
Источник

Most Popular

To Top