Головні новини

В’язниця за секс без згоди або «порожні» норми: Як змінився Кримінальний кодекс

Сьогодні, 11 січня, вступили в силу гучні норми про кримінальне покарання за секс без обопільної згоди. Чи означає це, що можна буде посадити за ґрати хлопця за випадкову зв’язок на дискотеці і будуть вірити заявникам на слово?

Новий закон змінює визначення поняття «зґвалтування» та розширює коло потенційних обвинувачуваних у примушенні до сексу.

Якщо раніше зґвалтування передбачало фізичне насильство, погрози або безпорадне становище, то в новому варіанті, який набув чинності сьогодні, 11 січня, все максимально деталізовано і з акцентом на обопільне згоду:

«Вчинення дій сексуального характеру, пов’язаних з вагінальним, анальним або оральним проникненням в тіло іншої особи з використанням геніталій або будь-якого іншого предмета, без добровільного згоди потерпілого (зґвалтування)».

Попередня кримінальна стаття про примус до сексу застосовувалася, тільки якщо потерпілий були матеріально чи по службі залежні від агресора. Закон ввів окрему норму «примус до сексу» без всяких умов — тобто потенційним підозрюваним може бути не тільки начальник на роботі, але хто завгодно. Покарання — штраф до 850 грн або арешт до півроку.

Однак такі зміни в законодавстві не призведуть до безлічі обвинувальних вироків за статтею «примус до сексу», впевнений адвокат Максим Борисов.

“Заявнику доведеться доводити в суді провину свого опонента. А довести її неможливо, тому що для цього повинні бути якісь документальні підтвердження — наприклад, аудіо-чи відеозапис. Людина не має права самостійно проводити аудіо-, відеозапис, для цього йому потрібно звернутися в поліцію. Це не тяжка стаття, тому поліція не має права проводити негласні слідчі дії», — розповів адвокат.

Він припустив, що свідок може змінити ситуацію, проте навіть у такому випадку довести провину підозрюваного буде вкрай складно.

“Хіба що якийсь свідок підтвердить, що був факт примусу до сексу. Скаже: “Так, я особисто чув. Вони кричали, лаялися, звучали погрози…» Але це ситуація, в якій потрібно довести два факти — сексу і примусу», — пояснив Борисов.

Легальна запис бесіди з погрозами і примусом теж не спростила б ситуацію, каже адвокат.

“Навіть якщо б можна було записати бесіду, при примусі найчастіше не звучить пряма загроза. А коли немає прямолінійного заяви — немає прямих доказів вини людини, а якщо немає прямих доказів вини — всі сумніви на користь обвинуваченого. Неможлива концепція!» — пояснив він.

Тому Максим Борисов прогнозує, що зміни у законодавстві нічого не змінять в реальному світі: сплеску засудження за новими статтями не буде ні за примус, ні за зґвалтування.

«>

11.01.2019
12:49
Источник

Most Popular

To Top