Головні новини

Як Порошенко, Кононенко і Луценка «небесної сотнею» торгували

Чому «справа Злочевського» стане ще одним епізодом кримінальної справи зграї Петра Порошенка.

Як чиновник часів Януковича Злочевський домігся закриття кримінальних справ і перетворився в топ-олігарха — розслідування журналістів видання Новий Час.

Микола Злочевський, топовий держчиновник часів Віктора Януковича, не тільки домігся закриття кримінальних справ проти себе, але і перетворився в надуспішного бізнесмена, діставшись до 11‑го місця у списку найбагатших українців, пише журнал Новий Час.

Великий людина з поголеною головою, який носить квадратні костюми і не любить застібати верхні гудзики на сорочці.

Так британський журналіст і письменник Олівер Буллоу описав у своїй новій книзі Земля грошей (Money Land) Миколи Злочевського, колишнього міністра екології та природних ресурсів України часів Віктора Януковича, засновника газодобувної групи Burisma Group.

Злочевський потрапив в книгу, опубліковану в цьому році в Лондоні, не просто так. Буллоу розповідає, що після Майдану в британській столиці відбулася міжнародна зустріч представників різних країн, на якій обговорювалося, як допомогти Україні повернути вкрадені соратниками колишнього президента Віктора Януковича гроші. І незабаром після неї Центральний кримінальний суд в Лондоні заарештував $23,5 млн, виявлених на чотирьох рахунках в банку BNP Paribas і належать газодобувним компаніям Злочевського. Ці гроші надійшли в Лондон з Латвії, пише Буллоу. Британці зацікавилися цими засобами, так як до Революції Гідності Злочевський довгий час перебував на держслужбі.

Але потім адвокати Злочевського зуміли зняти арешт. І в цьому їм допомогли українські правоохоронні органи, впевнена Дар’я Каленюк, виконавчий директор Центру протидії корупції (ЦПК). А порушену проти екс-чиновника на батьківщині кримінальну справу закінчилося сплатою 180 млн грн податків бухгалтером його фірми.

Виконавчий директор ЦПК Дар’я Каленюк впевнена, що зняти арешт з $23,5 млн Злочевського в Лондоні допомогли українські правоохоронці / Фото: Наталія Кравчук / НВ

Злочевський примудрився зробити не тільки цей кульбіт — він ще і став успішним підприємцем. Його український бізнес з кожним роком лише розквітає.

У 2018‑му екс-соратник Януковича зайняв 11‑е місце в списку найбагатших українців, який НВ складає спільно з компанією Dragon Capital. Стан Злочевського в рейтингу оцінено в $636 млн, — це в 2,5 рази більше, ніж було у нього в 2013‑му, коли він вперше увірвався в рейтинг українських багатіїв.

Слово «український» у застосуванні до Злочевського умовно: до цих пір точно невідомо, в якій країні сьогодні проживає колишній чиновник.

Втім, раз на рік він справно з’являється на публіці в оточенні європейських і американських експертів в Монако, на форумі з енергетичної безпеки, який Злочевський з партнерами і заснував три роки тому.

Його міцні зв’язки з світовими чиновниками підтверджує і той факт, що в наглядовій раді Burisma значаться колишній президент Польщі Олександр Кваснєвський і Хантер Байден, син колишнього віце-президента США.

«Його [Злочевського] сценарій зараз — це відбілювання свого іміджу», — каже Вікторія Войцицкая, народний депутат фракції Самодопомоги, експерт з енергетичних питань.

Від СДПУ(о) до Клюєва

Злочевський потрапив у велику політику в 2002‑му, ставши депутатом ВР за списками скандально відомої партії СДПУ(о), лідером якої був не менш скандальний Віктор Медведчук.

У 2003-2005 роках Він був головою Держкомітету природних ресурсів, потім чотири роки депутатствував з Партією регіонів, а після ще пару років керував Держкомітетом матеріального резерву. У 2010‑му, коли Янукович прийшов до влади, Злочевський очолив Міністерство охорони навколишнього середовища, потім став міністром екології та природних ресурсів і зберіг портфель до 2012 року.

Саме в той момент Burisma отримала шість нових ліцензій на розвідку газових родовищ і чотири ліцензії на газовидобуток. «Ліцензії Злочевський видавав сам собі. Він був головним бюрократом у цьому питанні», — пояснює Тетяна Чорновіл, народний депутат від Народного фронту, яка в той час займалася антикорупційними розслідуваннями.

Ліцензії Злочевський видавав сам собі. Він був головним бюрократом у цьому питанні Тетяна Чорновіл

Попрацювавши при Януковичі на чолі Мінекології, Злочевський передав цей портфель Едуарду Ставицькому, а сам став заступником секретаря Радбезу — тоді ним був нині побіжний Андрій Клюєв.

Сергій Лещенко, народний депутат фракції БПП, каже, що в ті часи Злочевський був олігархом середньої ланки і входив в неформальну групу Клюєва. При цьому ніколи не відрізнявся жадібністю, так що легко знаходив з усіма спільну мову.

У газодобувний бізнес Злочевський потрапив у тому ж році, що і в політику. Тоді дочірні компанії Burisma зацікавилися видобутком вуглеводнів. У 2004‑му дві з них, Еско-Сервіс і Парі, отримали ліцензії на розвідку і почали експлуатувати першу свердловину.

Але справжня удача посміхнулася їм, коли Злочевський очолив Мінекології. Чорновіл пояснює: у газовому бізнесі головна проблема — це проходження всіх бюрократичних процедур і отримання ліцензій на видобуток. «Питання навіть не в грошовому еквіваленті, а саме в цьому», — пояснює депутат. Всій бюрократією як раз і завідувала Мінекології.

Після революції Злочевський ще залишався в Україні, але потім, побоюючись кримінального переслідування, виїхав з країни.

Олександр Онищенко, бізнесмен від газу і фігурант розслідувань НАБУ, розповів НВ, що в січні 2016‑го зустрічався зі Злочевським в Дубаї. Там, швидше за все, і сьогодні живе колишній міністр.

Питання закрито

У 2014‑му Каленюк уважно стежила за роботою правоохоронних органів по кримінальних справах, в яких фігурував Злочевський. У жовтні, наприклад, ЦПК подав до Генпрокуратури заяву про вчинення екс-міністром злочину. «Ми описали свердловини, дозволи на які він отримав, працюючи міністром», — згадує Каленюк.

Тоді в ході зустрічі зі слідчим ГПУ її вразило кількість папок по справі Злочевського в кабінеті прокурорського працівника — безумовно, слідство йшло дуже активно.

Але Віталій Ярема, який очолював у той час Генпрокуратуру, не був, на думку Каленюк, зацікавлений у результаті цієї роботи. Такий висновок вона робить на тій підставі, що саме позиція ГПУ допомогла зняти арешт з грошей Злочевського в Лондоні.

Британці направили в Україну запит про міжнародну правову допомогу у справі власника Burisma і навіть приїжджали в Київ, щоб створити міжнародну слідчу групу. Але після спілкування з місцевими правоохоронцями передумали.

Британці хотіли від ГПУ інформації про те, звідки з’явилися заарештовані ними на рахунках Злочевського $23,5 млн. І не одержали її.

Натомість, за словами Каленюк, Генпрокуратура видала адвокату Злочевського довідку про те, що його підзахисний не знаходиться під підозрою і до нього немає офіційних претензій. З цим документом в руках адвокат легко домігся того, щоб британські власті звільнили мільйони колишнього міністра.

А ГПУ то передавала справу в поліцію, то повертала його собі, а в січні 2015‑го навіть оголошувала Злочевського в розшук. Але гроші вже пішли.

Прийшовши на посаду генпрокурора, за власника Burisma взявся Юрій Луценко.

Генпрокуратура видала адвокату Злочевського довідку про те, що його підзахисний не знаходиться під підозрою і до нього немає офіційних претензій

У липні 2016‑го він оцінив збитки від несплати податків компаніями Злочевського в 1 млрд грн, про що заявив на спеціальному брифінгу.

Але в підсумку справу перекваліфікували. І після того, як Burisma заплатила 180 млн грн податкових платежів, ГПУ в листопаді 2016‑го його закрила.

Після чого вже в кінці року Злочевського помітили в одному віденському ресторані в компанії Ігоря Кононенка, депутата від БПП і близького соратника президента країни. Цього парламентарія ряд експертів вважає людиною, що має вплив на ГПУ.

Сам Кононенко в процесі короткої і нервової бесіди з НВ повідомив, що зараз не спілкується зі Злочевським, його газовий бізнес йому нецікавий, а фотографію із зустрічі у Відні назвав фотошопом.

Національне антикорупційне бюро (НАБУ) також займалося Злочевським. Два роки тому його детективи встановили, що частина ліцензій компаніям групи Burisma видана без погодження з місцевими радами, — а подібне схвалення за законом є обов’язковою нормою.

НАБУ попросило Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру (САП) звернутися з админиском в суд, щоб анулювати ліцензії.

Але спецпрокуратура пропустила шестимісячний строк для подання позову — в результаті суд відмовився навіть розглядати це питання.

Глава САП Назар Холодницький розповів НВ, що вони затягнули процес не по своїй волі: довго, мовляв, не могли одержати відповідь від профільної Держслужби геології. А коли все ж таки отримали, то з’ясувалося: ця структура не бачить підстав для анулювання злощасних ліцензій. Лише після чого САП пішла судитися.

У НАБУ, як повідомили в прес-службі бюро, залишилися ще два виробництва, в яких з’являється прізвище Злочевського.

Перша — за фактом вчинення неправомірних дій службовими особами Мінекології під час видачі у 2010-2012 роках спецдозволів на користування надрами ряду підприємств, в яких Злочевський є кінцевим бенефіціаром.

Друге — за фактом заволодіння грошима держбюджету службовими особами міністерства під час закупівлі консультативних послуг щодо програмного забезпечення.

Але персонально Злочевський за ним підозрюваним не проходить.

А ще вітчизняні правоохоронці зняли цього бізнесмена з українського та міждержавного розшуку.

Вийшов у світ

Поки українські та британські правоохоронці проводили свої розслідування, екс-міністр займався відбілюванням репутації. І почав з Лондона.

Олівер Буллоу розповідає, що він входив в невеличку знімальну групу короткого документального фільму, який розповідав дві історії про Україну. Одна стосувалася якраз арешту все тих же $23,5 млн.

У процесі підготовки автори зверталися за коментарями в тому числі до адвокатів Злочевського. Тому ті знали про підготовку фільму, каже Буллоу.

За кілька днів до прем’єри, яка повинна була відбутися в невеликому лондонському кінотеатрі прес-клубу, там отримали лист від британської юрфірми Peters&Peters, що представляє інтереси Злочевського в Лондоні. Його зміст: фільм — наклеп.

«На жаль, із‑за цього листа маленький кінотеатр, де мав бути показаний фільм, вирішив не ризикувати. А потім і всі інші вирішили не ризикувати», — згадує Буллоу. При цьому він уточнює: наклепу не було.

Пізніше британець описав цю історію в своїй книжці.

Закриваючи проблемні питання в Україні, Burisma почала обростати зарубіжними зв’язками. У 2016‑му в її наглядова рада додатково до опинилися там ще кількома роками раніше Кваснєвському і Хантеру Байдену увійшов також Джозеф Кофери Блек, екс-керівник Антитерористичного центру ЦРУ.

У тому ж році директором групи стала дочка Злочевського Карина.

І тоді ж Злочевський разом з князем Монако Альбером II і фондом Кваснєвського заснував Міжнародний форум з енергетичної безпеки заради майбутнього.

В минулому році туди завітали близька до президента Порошенко народний депутат від БПП Ніна Південця і віце-прем’єр Володимир Кістіон. «Це демонстрація рукопожатности», — впевнена депутат Войцицкая.

На форум Миколи Злочевського (в центрі) в Монако в 2017 році приїхала не тільки його донька Каріна (перша праворуч), але і віце-прем’єр Володимир Кістіон (другий зліва) і депутат від БПП Ніна Південця (перша зліва), і екс-президент Польщі Олександр Кваснєвський (другий праворуч) / Фото: Energy Security For the Future

Правда, коли про рукопожатости дізналися в Україні, вибухнув скандал. І тому в нинішньому році на форум вітчизняні посадовці вже не їздили. Зате там виступив президент Латвії Раймондс Вейонис.

Але не єдиним форумом: у січні 2017‑го, за день до інавгурації Дональда Трампа, Вигіѕмаподписала угоду про співпрацю з Atlantic Council — впливовим американським неурядовим аналітичним центром.

Восени 2017‑го цей центр і Burisma провели спільну конференцію у Вашингтоні, присвячену питанням інвестування.

Джон Гербст, колишній посол США в Україні та керівник Євразійського центру Atlantic Council, пояснив НВ, що Burisma — це один з багатьох спонсорів діяльності Євразійського центру по українському напрямку.

«Ми не розкриваємо публічно домовленості з нашими донорами», — сказав екс-дипломат, але уточнив: в кінці року центр публікує річний звіт з перерахуванням донорів та порядку їх фінансової підтримки.

За інформацією газети The Guardian, може йтися про суми від $100 тис. до $249 тис.

Злочевський використовує ті ж інструменти для відбілювання репутації, що і інші олігархи, пояснює консультант з комунікацій Ярина Ключковська. «Якщо набриднути в тусовці, рано чи пізно тебе приймуть за свого», — пояснює вона. Мовляв, репутація — це як старомодний фотоальбом: якщо в ньому багато гарних свіжих фотографій, старі знімки рано чи пізно загубляться.

Дав газу

На батьківщині Burisma, що включає в себе 12 компаній, продовжує бурхливо розвиватися, ставши одним з найбільших приватних видобувачів газу. У неї є 20 ліцензій на видобуток вуглеводнів, і з початку року група здобула майже 800 млн куб. м газу, розповідає Геннадій Коболь, директор ExPro Consulting. А за підсумками 2018‑го цей показник наблизиться до позначки в 1 млрд куб. м, що при нинішніх цінах на газ рівнозначно заробітку в 10 млрд грн, каже експерт.

А адже Burisma здобуває ще й конденсат з нафтою.

Сам Злочевський все ще не ризикує з’являтися в Україні. Але він дивним чином все це час був і продовжує бути присутнім в столиці.

У центрі Києва вже після Евромайдана відкрився люксовий магазин чоловічого взуття. Там продають унікальні товари — зі шкіри алігатора, страуса, вугра і благородного оленя. Називається бутік багатозначно — Zlocci. І ряд опитаних НВ людей впевнені: елітна торгова точка пов’язана зі Злочевським.

Магазин Zlocci з’явився в центрі Києва вже після Евромайдана / Фото: Наталія Кравчук / НВ

На сайті бутіка зазначено, що їхнє взуття «дозволить підкреслити Вам стиль і статусність у найвищому суспільстві». Схоже на програму дій самого Злочевського, який «навчається» у зв’язку з відомими світовими персонами.

Ні сам Він, ні його дочка не відповіли на прохання НВ прокоментувати викладену у цій статті інформацію.

Христина Бердинських, Іван Верстюк; опубліковано у виданні Новий час

“>

07.12.2018
10:16
Источник

Most Popular

To Top