ЄСПЛ визнав українську владу винною у погромі ромського табору в Одеській області

Європейський суд з прав людини визнав українські влади винними у погромі ромського поселення в Одеській області у 2002 році і зобов’язав виплатити по 11 тис. євро моральної компенсації кожному з 12 постраждалих ромів. Про це йдеться в рішенні суду від 6 листопада, — повідомляють «Українські Новини».

Справа «Нуртуючи та інші проти України» стосувалася заяв ромських сімей, поданих проти української влади через погрому, влаштованого в 2002 році в селищі Петрівка Одеської області.

«Вони, зокрема, стверджували, що держава несе відповідальність за вторгнення і розграбування їх будинків, оскільки місцеві влади в гіршому випадку були співучасниками нападу, а в кращому випадку нічого не зробили, щоб запобігти цьому», — сказано в рішенні.

ЄСПЛ одноголосно постановив, що в цій справі є порушення ст. 8 (право на повагу до будинку) та ст. 14 (заборона дискримінації) Європейської конвенції про права людини.

Суд також вирішив, що стосовно ряду заявників були порушення ст. 3 (заборона нелюдського чи такого, що принижує гідність, поводження) Конвенції. Суд відхилив аргументи українського уряду про те, що влада не брали участь в погромі.

ЄСПЛ також зазначив, що рішення правоохоронців не захищати дану групу осіб можна трактувати як таке, що принижує гідність. Крім того, на думку суду, українське слідство було неадекватним і характеризувалося відсутністю старанності і незалежності.

Нижче наведена хронологія події.

Заявниками були 19 українських ромів, що проживають в Одеській області. 7 вересня 2002 року 17-річний етнічний українець був убитий в селі Петрівка в Одеській області, імовірно ромами. У відповідь натовп місцевих жителів зажадала вигнання всіх ромів із села. Місцева рада погодився з таким рішенням і зажадав від правоохоронців вигнати «соціально небезпечних людей, незалежно від етнічного походження». В той вечір мер селища порадив ромам піти від наближення погрому. У ту ж ніч натовп, що налічує кілька сотень людей, обшукала будинки заявників і розгромила їх. Під час атаки були присутні правоохоронці, але вони не намагалися запобігти спустошенню будинків і були зосереджені виключно на запобігання людських жертв. Кримінальну справу за фактом погрому було розпочато 10 вересня 2002 року. Розслідування, проведене міліцією, було остаточно зупинено у березні 2009 року. Суд задовольнив вимоги 17 з 19 заявників і присудив 12 потерпілим компенсацію в розмірі 11 тис. євро кожному. Ще 5 заявникам суд присудив по 9 тис. євро компенсації. Крім того, суд встановив, що відповідальність за цей злочин несуть українські влади.

Як повідомлялося раніше, 22 квітня, націоналісти прогнали циган з Лисої гори і обіцяли нові погроми. Тим часом, Amnesty International вимагає розслідувати напад націоналістів на табір ромів на Лисій горі в Києві.

Источник

Most Popular

To Top