Головні новини

За опудало з пикою Путіна активістів можуть засудити на 7 років — Радіо Свобода

Трьох пермських активістів звинувачують за статтею 213 Кримінального кодексу РФ (грубе порушення громадського порядку, скоєне групою осіб за попередньою змовою) за установку опудала в центрі Пермі з фотографією президента Володимира Путіна. Їх можуть засудити до 7 років позбавлення волі.

Радіо Свобода розповідає, як переслідують політичних активістів в Пермі і про те, як вербують і використовують «молодогвардійців».

«Ще одна акція – і ти сядеш»

В ніч з 2 на 3 грудня пермський активіст Олександр Шабарчин засидівся за комп’ютером до 4 ранку, а потім ліг спати. Через чотири години він прокинувся від сильних ударів у двері. Люди в цивільному, зайшли в його кімнату і показали ордер на обшук. Його сусідка спробувала зупинити незнайомців і кричала, що викличе поліцію.

Незнайомців було троє: співробітник ФСБ, співробітник Центру «Е» і жінка середніх років. Вона ще раз показала постанову суду про обшук і сказала, що Олександр може сам показати речі, які цікавлять слідство. За ними в кімнату увійшли поняті: Роман Суздальцев та Ілля Шобалин, обидва – члени «Молодої гвардії Єдиної Росії».

Під час обшуку эфэсбэшник копався в брудній білизні, похвалив Олександра за те, що той охороняється, ретельно прочитав призначення усіх медикаментів, показуючи, що йому приносить задоволення цей процес. У Олександра забрали ноутбук, комп’ютер, телефон, костюм Діда Мороза, дві маски, спортивні штани, куртку і стікери.

Після обшуку Олександра повезли на допит. Эшники і поліцейські йому сказали: «Сань, ми тебе не лякаємо, але ще одна акція – і ти сядеш, без образ». На допиті слідчий запитував у Олександра, чи брав він участь у акціях, які були викладені на YouTube-каналі «Гроза Пермі«. На її питання він не відповідав, посилаючись на 51 статтю Конституції РФ (фашистська держава, визнана Законом України від 20.02.18 країною-агресором). Призначений адвокат пожартував, що зараз його визнають іноземним агентом.

Після допиту відвезли у Ленінський відділ поліції, де опозиціонера поставили на облік і відпустили.

В цей час обшуки відбулися у ще двох пермських опозиціонерів і бабусі Олександра, яка живе в 150 кілометрах від Пермі – в Верещагине.

«Військовий злочинець Пиня Ст. Ст.»

Пермський активіст Олександр Шабарчин став одним з фігурантів справи про опудалі з особою президента Росії Володимира Путіна. 11 листопада невідомі прикріпили до стовпа в центрі Пермі опудало. На його тілі була приклеєна напис «Військовий злочинець Пиня Ст. Ст.». Замість голови у нього була розміщена фотографія президента Росії Володимира Путіна з написом на лобі «Брехун».

Прибулий на місце наряд поліції затримав секретаря Пермського відділення Лібертаріанської партії Олександра Котова, який знімав акцію на мобільний телефон. Разом з ним у відділок відправили його 17-річного знайомого. Обидва провели в поліції близько чотирьох годин, потім їх відпустили без складання протоколу.

завантаження…

На наступний день біля під’їзду свого будинку був затриманий Олександр Шабарчин. Поліцейські відвезли його в Верещагино, де він прописаний, щоб передати у військкомат, як ухиляється від призову на військову службу.

У військкоматі Олександр Шабарчин представив медичні довідки про те, що він проходить обстеження в пермській лікарні. Тому поліцейські повезли Олександра назад в Перм, у відділ поліції.

«Вони всі його фоткают! І ніхто не хоче його знімати!»

На цьому історія могла б закінчиться. Але 21 листопада на YouTube-каналі «Гроза Пермі» з’явився відеоролик, де люди у військовій формі ведуть людину з маскою Путіна по центру Пермі, а потім прив’язують опудало з фотографією президента до стовпа біля Цуму.

Ролик закінчується реакцією звичайних пермяков на опудало. Молоді люди, пенсіонери і навіть діти посміхаються і знімають опудало на мобільні телефони, роблять селфи. Голос за кадром дивується: «Вони всі його фоткают! І ніхто не хоче його знімати! Всі хочуть, щоб він був там!» Потім до опудала підходять поліцейські. І вони теж знімають його на телефон. Напис: «Під наглядом цих хлопців Пиня простояв ще годину».

Пермському інтернет-виданню «Зірка» автор відео, який вважав за краще не називати свого імені, пояснив зміст акції:

«Вона була придумана, щоб звернути увагу людей на те свавілля, яким займається нинішня влада, а саме: розв’язання незрозумілих військових кампаній, повальна брехня, корупція і кумівство. Також в акції був посил і для верхівки, що рано чи пізно правосуддя добереться і до них».

«Звинувачують за статтею, за якою судили Pussy Riot»

У перший робочий день 2019 року поліція пред’явила звинувачення трьом передбачуваним фігурантам справи про «опудало Путіна». Крім Олександра Шабарчина, ними стали Данило Васильєв та Олександр Котов. Їх звинувачують за ч. 2 ст. 213 КК РФ (грубе порушення громадського порядку, скоєне групою осіб за попередньою змовою). Це та сама стаття, за якою були засуджені учасниця групи Pussy Riot за панк-молебень у храмі Христа Спасителя. Активістам загрожує до 7 років позбавлення волі.

За версією слідства, «11 листопада 2018 року близько 16:20 невстановлені особи, перебуваючи в районі будинку №58 по вулиці Леніна в Пермі, діючи в групі осіб за попередньою змовою, прив’язали до стовпа електроосвітлення, розташованого на перехресті вулиці Леніна та Комсомольський проспект, заздалегідь підготовлений манекен з поперечними білими і чорними смугами, що імітують одяг в’язня, із зображенням обличчя чинного Президента РФ Путіна Ст. Ст., а також написами «брехун», «військовий злочинець Пиня Ст. Ст.». Своїми умисними діями, невстановлені особи, виражаючи явну неповагу до суспільства з мотивів політичної ненависті або ворожнечі, грубо порушили громадський порядок».

Поки у справі були допитані Олександр Шабарчин і Олександр Котов. На допиті статус секретаря Пермського регіонального відділення Лібертаріанської партії змінився: з свідка він став учасником акції.

Захищати трьох пермських активістів будуть юристи, що співробітничають з «Апологією протесту»: Ольга Бедерсон, Шардакова Анастасія та Олексій Шардаков. Адвокати не бачать у цій ситуації складу злочину.

«Це справа підтверджує наявність тенденції до криміналізації мирного протесту. Як і стаття «Хуліганство» в Кримінальному кодексі продовжує бути «гумовою», – вважають вони. Однак, на чому буде будуватися лінія захисту, не кажуть: допити обвинувачених ще не закінчилися.

«Від усієї цієї ситуації є стійке відчуття, що без належної розголосу хлопцям, яким зовсім мало років, можуть зіпсувати все життя кримінальним переслідуванням», – розповіла адвокат Олександра Шабарчина Ольга Бедерсон.

Пермський штаб Олексія Навального і регіональне відділення Лібертаріанської партії від акції відхрестилися, однак висловили підтримку обвинуваченим.

«Закликаємо уповноваженого з прав людини в Пермському краї Павла Микова і двох членів Ради з прав людини при президенті Світлану Маковецьку і Тетяну Марголіну втрутитися в ситуацію і домогтися припинення відвертих політичних репресій», – розповіли в штабі Навального.

«Якщо вуличний манекен і слід якось кваліфікувати, то хіба що як полемічне висловлювання, але ніяк не кримінальну порушення. Але навіть якщо манекен і уявляв, на думку МВС, загрозу громадському порядку, то до затриманим, які не брали участі у цій акції, це ніякого відношення мати не повинно. Лібертаріанська партія поділяє заклик штабу Навального до омбудсмена і членам Ради з прав людини при Президентові РФ. Потрібно негайно втрутитися в ситуацію і зупинити неправосудний процес», – йдеться у зверненні, опублікованому на сайті Лібертаріанської партії.

Ми не стикалися з прямою вербуванням активістів»

В історії з опудалом Путіна є і ще один цікавий побічний, сюжет. В якості понятих до Олександра Шабарчину прийшли двоє молодогвардійців – обидва досить відомі в Пермі.

Двадцятирічний студент Роман Суздальцев організовує заходи, з-за яких мерія не погоджує акції пермської опозиції. Також він відомий тим, що пише скарги на лідерів опозиції. За однією з них волонтера пермського штабу Навального Семенову Олександру оштрафували на 150 тисяч рублів за проведення несанкціонованої ходи 5 травня 2018 року.

Другий понятий – Ілля Шобанов – раніше був опозиціонером і активістом руху «Артпідготовка». На зборах місцевого штабу Навального Ілля казав, що йому не подобається акції, які проводять колишні учасники «Артпідготовки», і закликав до політичних акцій, які робить Олександр Шабарчин.

«Раніше ми не стикалися з прямою вербуванням активістів. Покликати Шобанова в якості понятого – був явно демонстративний крок», – упевнений активіст штабу Навального в Пермі Юрій Бобров.

«>

13.01.2019
11:22
Источник

Most Popular

To Top