Головні новини

Запорука успіху на майбутніх виборах – дружба з Аваковим, – журналіст

Глава МВС затіяв свою гру. Призом в ній буде перемога на виборах, а виграти може кожен з трійці лідерів – Зеленський, Тимошенко чи Порошенко

Ще півроку тому мало хто зі спостерігачів міг припустити, що одним із головних слів на цих президентських виборах стане слово «підкуп».

Тим не менш, так сталося.

Це вже не просто гучне звинувачення від опонентів нинішнього президента. Слово «підкуп» поставило нові рамки всьому процесу виборів і переросло в більш широку картину підготовку фальсифікацій. Яка обговорюється настільки активно, що до березня недовіра може стати загальнонаціональним.

Кандидати

Тепер Петро Порошенко повинен буде доводити, що його можливе потрапляння у другий тур це не фальсифікація. Штаб Порошенка до цього готується.

Тут головний інструмент – соціологія. Зусилля влади будуть спрямовані на закріплення до березня однієї простої думки: третє місце Юлії Тимошенко – це не сенсація, це тенденція, яку зафіксували ще в січні-лютому. Той випадок, коли кожен долар, вкладений в опитування і їх просування, – спрацює.

Втім, Тимошенко теж не буде сидіти склавши руки.

Їй доведеться фіксувати кожну «Петину тисячу» в регіонах, кожен факт маніпуляцій з даними виборців і опитуваннями, кожну незаконну спробу мобілізації голосів. Плюс – виходити на Захід з боротьбою за чесність виборів. І від того, наскільки виразним вийде пояснення в Америці і Європі вже, на жаль, звичне для нас поняття «сітка», залежить політичне майбутнє самої Тимошенко.

В нових рамках будуть діяти й інші кандидати. Чесні вибори на цей раз, потрібні всім, хто на що претендує у політиці, а не просто відпрацьовує реєстрацією якісь свої або чужі хотілки.

Наприклад, для групи умовно проросійських кандидатів (Бойка, Вілкул та Мураєв) не те що кожен відсоток голосів, а кожен бюлетень буде мати значення.

У нинішній внутрішньовидової боротьби для них визначаться і умови для походу на вибори у Верховну Раду восени, і параметри, так би мовити, особистою сатисфакції. Все ж у цьому таборі дуже негарно і емоційно посварилися, коли намагалися домовитися про єдиного кандидата на президентські. І результатами в березні будуть доводити один одному, хто ж був все-таки не правий у цих суперечках.

Умовно демократичний табір кандидатів (Гриценко, Садовий і Безсмертний) теж буде захищати і результати, і сам формат проведення виборів.

Зрозуміло, що Гриценко не дотягує до другого туру, а інші і не сподівалися. Але парламентські вибори для кожного з них – це все ще великий шанс. Тому для них важливо і свої відсотки зафіксувати, і у випадку неприємних результатів – спихнути провал на те, як влада організувала процес. Читай: на фальсифікацію і нерівні умови проведення кампанії.

Найскладніша ситуація, як не дивно, у Володимира Зеленського. Просто тому, що у нього на відміну, наприклад, від Тимошенко – немає міцних організаційних структур в областях і робочого контакту з місцевою владою. Плюс – виборці Зеленського самі вітряні в силу віку. Молодь може і не дійти до дільниць у день виборів. А може і халатно ставитися до прохань кандидата захистити свій вибір.

Так що Зеленському ще потрібно дуже постаратися, щоб конвертувати лідерство в опитуваннях в лідерство на виборах. А отже, якщо його, так сказати, обділять у фіналі, то фальсифікаторам це буде пояснити – найпростіше.

Аваков

Такий передвиборчий розклад означає різке зростання впливу однієї людини – Арсена Авакова. Якщо рамка для виборів – це можлива їх фальсифікація, то стає вирішальним ресурс МВС як ключової структури, яка і повинна й може забезпечити порядок на виборах.

Власне, сам Аваков на це тепер і грає.

Ось він вже навіть з Вашингтона передав привіти фаворитам виборів. І, насамперед, Порошенко.

Наприклад, будучи в США, Аваков для одного з українських телеканалів охарактеризував інцидент поряд з мітингом у Києві 9 лютого дуже жорстко: «Не є нормальним те, що один штаб кандидата надсилає бойову групу до мітингу іншого кандидата».

Ще раз: бойову групу.

Так Аваков назвав учасників С14, затриманих поліцією. У соцмережах штабні Тимошенко і депутати відкрито говорять, що ці хлопці – від СБУ.

Тобто, хоча Аваков і не назвав прямо прізвища Порошенка, цілком ясно, штаб якого кандидата він мав на увазі. І також ясно, що – на відміну від телеефіру – на зустрічах у Вашингтоні Авакову довелося без купюр озвучувати прізвища та всі необхідні факти з цього та інших подібних епізодах наших виборів.

Показовою була і зустріч Авакова з Куртом Волкером, спецпредставником Держдепартаменту по Україні. Теж говорили про «ризики передвиборної кампанії» і зійшлися на тому, природно, що вибори повинні бути чесними. Так би мовити, сигнал зрозумілий.

До речі, важливо, що американцям вистачає ресурсу, щоб перевірити сказане Аваковим. Та і його інформація навряд чи може сильно відрізнятися від того, що вже повідомляло посольство в Вашингтон.

Інтрига

І хоча Аваков дуже активний в цій темі, його активність поки не переросла у щось конкретне.

Тимошенко відкрито називає прізвища організаторів «сітки» для Порошенка. У штабі нинішнього президента теж не мовчать і аналогічні звинувачення адресують опонентам. Але навіть це не призвело до самої звичайної слідчої рутини. Може, якісь негласні дії з боку МВС і є, але суттєвої офіційної роботи не спостерігається. Чому?

Єдиний логічний відповідь: Аваков чекає.

Він каже, що вже зустрічався з трьома фаворитами виборів, щоб обговорити сам характер їх проведення. Так що їм умови зрозумілі. Авакову адже теж потрібно вижити в політиці після виборів. А потім ще якось взяти участь у парламентських. Напевно з часом до глави МВС потягнуться й інші учасники виборів, зацікавлені в їх чесності для себе.

Втім, Авакову теж повинно бути зрозуміло, що на одних попередження і гучних заявах довго не протягнеш.

Якщо він і далі буде уникати навіть конкретних прізвищ, як і процесуальних результатів боротьби за чесність виборів, то все це вже занадто почне нагадувати торг, та й просто набридне широкої аудиторії. Інтригу важливо не перетягнути.

Зараз, звичайно, ситуація виглядає так, що без дружби з Аваковим можна добре виступити на виборах. Але ж і того ж Порошенка може вистачити фантазії, щоб придумати, як обійтися без Авакова.

«>

14.02.2019
09:56
Источник

Most Popular

To Top